A nemrég véget ért, határainkon is átívelő tíznapos Bach mindenkinek fesztivál kapcsán jó néhányszor eszembe jutott a minden idők legnagyobb zeneszerzőjéhez hasonlóan, élete utolsó szakaszát szintén Lipcsében töltő, Robert Schumann által a 19. század Mozartjának nevezett komponista: Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847). Válogatott szerzeményei az Anima Musicae Kamarazenekar következő estjén, április 11-én a MOM Kulturális Központban hangzanak el Nagao Haruka hegedűművész (képünkön) és Nagy Ervin zongoraművész közreműködésével.
Johann Sebastian Bachról (1685–1750) azért jutott eszembe Felix Mendelssohn-Bartholdy, mert az előbbi vokális műveinek népszerűsítése nagyban köszönhető az utóbbinak, aki 1829-ben, a mű születésének 100. évfordulóján előadta a (Bach halála óta nem játszott) Máté-passiót, majd egy évvel később kiadta a János-passióval együtt.
S hogy miként jön ide Wolfgang Amadeus Mozart (1856–1791)? A párhuzam révén, amit előszeretettel vonnak a két alkotó között. Csodagyereknek számítottak, Mozart hat-, Mendelssohn-Bartholdy kilencévesen lépett először közönség elé, és nagyon fiatalon kezdtek el komponálni is.
Például a mostani koncerten elhangzó d-moll hegedűverseny születésekor a szerző mind‑össze 13 éves volt. (Érdekesség, hogy a művet Yehudi Menuhin tette világszerte ismertté, aki egy müncheni régiségkereskedőnél talált rá az eredeti kottára 1951-ben.) Hasonlóság még, hogy mindkettőnek volt egy 4-5 évvel idősebb, szintén nagyon tehetséges nővére, akik nem tudtak kiteljesedni, hiszen abban az időben a zeneszerzés is férfias tevékenységnek számított. Mindketten korán haltak meg: Mozart nagyjából másfél hónappal a 36. születésnapja előtt, de Mendelssohn is alig volt harmincnyolc éves. És mindketten felejthetetlent, utolérhetetlent és maradandót alkottak.
Viszont fontos különbség van a két zseni családi hátterében. Míg Mozart nagyapja könyvkötő, apja pedig muzsikus volt, és a család a kisfiú tehetségében bevételi forrást látott, addig Mendelssohn nagyapja a felvilágosodás híres filozófusa, apja pedig gazdag bankár volt.