Elhunyt Marton László

A színházi rendező 1943-ban született Budapesten. Bár szüleivel rendszeresen járt színházba, ő inkább karmester szeretett volna lenni.

Magyar Nemzet
2019. 09. 14. 7:53
Marton László
Budapest, 2016. november 3. A magyar színház- és filmművészet kategóriában Prima Primissima-díjra jelölt Marton László Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező Budapesten, a Vígszínház előtt 2016. november 3-án. MTI Fotó: Czimbal Gyula Fotó: MTI/Czimbal Gyula
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszan tartó, súlyos betegség után, életének 77. évé­ben, csütörtökön elhunyt Marton László Kossuth-díjas rendező – közölte az MTI-vel pénteken a család.

Marton László 1943-ban született Budapesten. Bár szüleivel rendszeresen járt színházba, ő inkább karmester szeretett volna lenni. Középiskolába a Mikszáth Kálmán téri Piarista Gimnáziumba járt, magyartanára, Fekete Antal szerettette meg vele az irodalmat. A gimnáziumban működő irodalmi körben találta meg a hivatását, itt rendezett először színdarabot. Felvételizett a Színművészeti Főiskolára, de először nem vették fel a káderlapja miatt.

Ekkor a József Attila Színházban lett kisegítő, ahol díszítőként, világosítóként, a rendezőasszisztens segítőjeként és az ügyelő asszisztenseként is dolgozott. Majd egy évet járt jogi egyetemre is, de amint újra indult rendező szak, felvételizett. Másodszorra felvették.

Fotó: MTI/Czimbal Gyula

1968-ban kezdte a pályát a Vígszínházban. 1979–1985 között főrendező, 1987-től 2009-ig a Vígszínház igazgató-főrendezője, 2009-től 2017-ig főrendezője volt. Tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán és külföldön: Finnországban, Kanadában, Londonban is. Vendégrendezőként többször dolgozott Helsinkiben, Louisville-ben (USA), Tel-Avivban, Kanadában, Németországban. Színházvezetőként a régi vígszínházi hagyományok folytatására törekedett.

A közönség számára vonzó műsorpolitikát alakított ki: klasszikusokat, zenés darabokat, musicaleket is műsorra tűzött. Sikeres rendezései közé tartozik a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról, a Szentivánéji álom, a II. Richárd vagy A padlás. 1975-ben Jászai Mari-díjat kapott, 1984-ben Érdemes művész, 1990-ben Kiváló művész címmel, 2000-ben Hevesi Sándor-díjjal, 2003-ban Kossuth-díjjal tüntették ki. 2004-ben elnyerte az egyik legelőkelőbb ír színházi kitüntetést, az Irish Theatre Awardsot.

1990-től a londoni Guildhall School of Music and Drama tiszteletbeli tagja. 1997 novemberében az amerikai Society of Stage Directors and Choreographers tagja lett, elsőként a magyar színházrendezők közül. 2001 óta az ír nemzeti színház művészeti tanácsadója. 2009-ben a XIII. kerület díszpolgárává, 2015-ben a Magyar Művészeti Akadémia levelező tagjává választották. 2016-ban Prima Primissima díjat kapott.

2017-ben szexuális zaklatási vádak miatt felfüggesztette oktatói tevékenységét a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, valamint lemondott főrendezői állásáról a Vígszínházban. Marton László Veszprémben tért vissza a színpadra: idén februárban Molière Tartuffe-jét vitte színre. Ez volt az utolsó rendezése.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.