A Magyar Nemzeti Múzeumban köszöntötték ma a 105 éves Patay Pál régészt, az intézmény nyugalmazott főmuzeológusát.

Véget ért a 48. Kárpát-medencei Középiskolás Irodalmi Pályázat és Tábor
Gálaesten hirdették ki a díjazottakat.
A Magyar Nemzeti Múzeumban köszöntötték ma a 105 éves Patay Pál régészt, az intézmény nyugalmazott főmuzeológusát.
„Hát újra lát e fényes csarnok” – szólítja meg az őrgróf Erzsébetet a Csarnok-ária után a Tannhäuserben, és így kezdte Patay Pál is a beszédét a díszteremben, miután fogadta a köszöntéseket. Másik jelentős évfordulóról is megemlékezett: ősszel volt kilencven éve annak, hogy először átlépte a Magyar Nemzeti Múzeum küszöbét. 1929 nyarán a nagybátyjánál volt látogatóban Taktabáj községben, egy ottani árokásás nyomán felszínre került cserépdarabokat és egyéb leleteket hozott be a múzeumba, mert már alig 15 évesen is úgy gondolta, azoknak közgyűjteményben a helyük. Mint kiderült, Kr. e. VIII–IX. századból származtak a leletek, és egy urnasíros kultúra maradványai voltak.
Bár később agrármérnöknek tanult, mindig is erős volt benne a régészet iránti érdeklődés, és Tompa Ferenc egyetemi tanár meggyőzte, hogy iratkozzon be a budapesti régész szakra is, hogy párhuzamosan végezze el mindkét egyetemet. A nagynénje felvetette, minek kellett a pesti egyetemre beiratkozni, ha a debrecenibe már járt. – Az édesatyám meg azt felelte: „Az ember soha nem tudja, mi mire jó” – idézte fel a 105 éves ünnepelt.
Arról is szólt, hogy Kubinyi Ágoston volt a keresztapja, akihez rokoni szálak is fűzték (a nagyapja nagybátyja volt) és aki 1843–1869 között a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatójaként tevékenykedett. Bátyja, Kubinyi Ferenc pedig elsőként foglalkozott ősrégészettel Magyarországon. Mint kiderült, Patay Pál javaslatára nevezték el az ismert paleontológusról a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeumot.
1914. december 8-án, amikor Patay Pál született, még Ferenc József volt a király. Jómódú földbirtokos-családba született, majd volt megtűrt osztályidegen, tartalékos tüzérhadnagy, a szovjet hadsereg hadifoglya. 1950-től a balassagyarmati Palóc Múzeumban dolgozott, 1957 és 1982 között pedig a Magyar Nemzeti Múzeumban tevékenykedett, a réz- és bronzkor elismert szaktekintélye lett. Közel 280 tudományos közleménye jelent meg nyomtatásban Magyarországon és külföldön, gyűjtéseiből a Magyar Nemzeti Múzeum 24 ezernél több tárggyal gazdagodott.
Miután szembesült azzal, hogy Magyarországon senki nem foglalkozik a harangöntés történetének kutatásával, maga látott hozzá, hogy számba vegye a templomtornyok kincseit, mintegy tizenhatezer harangot kutatott fel és katalogizált.
Rendkívüli élmény volt Magyarország egyik legidősebb emberét hallgatni, aki a szakmai életben máig jelen van, 105 évesen is két nyelven (magyarul és németül) publikál. A Magyar Érdemrend tisztikeresztjével is kitüntetett szakember korábbi önéletírása Az életet már megjártam – Emlékezem Magyarországra és a XX. századra címmel a Nemzeti Könyvtár 98. köteteként is megjelent tavaly.
Gálaesten hirdették ki a díjazottakat.
Az alkotás két év múlva érkezik a mozikba.
Felejthetetlen vígjáték a nyolcvanas évekből.
Ma este a Schindler listája lesz műsoron.
Deák Dániel: Kollár Kinga átlépte a vörös vonalat – videó
Nyilasi Tibor életét szívműtét mentette meg, jelenleg is kórházban van
Galambos Lajos turnézni indul! Itt vannak az első helyszínek a szabadulós turnéból
Megoldást találna a magyar vétóra az uniós biztos + videó
Molnár Csilla hasonmásaként tekintenek Dr. Kenéz Nórára – Galéria
Hont Andrást egyetlen szóval kiakasztották az ATV-ben: közölte, ha még egyszer kimondják, elmegy (VIDEÓ)
Újabb települést foglaltak el az oroszok
Nevetséges versenyen döntögetik a világcsúcsokat – jön a széldopping?
Brutális haciendákból örömködnek a magyarok romló életszínvonalán a tiszás arisztokraták
Elképesztő luxusban élnek a Tisza Párt politikusai
Optimista az alelnök az ukrajnai rendezés kapcsán
Magyar Péter a Tisza Párt győzelme esetén börtönbe fog kerülni
Gálaesten hirdették ki a díjazottakat.
Az alkotás két év múlva érkezik a mozikba.
Felejthetetlen vígjáték a nyolcvanas évekből.
Ma este a Schindler listája lesz műsoron.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.