Gerald Malcolm Durrell az indiai Dzsamsedpurban, Kalkutta közelében született pont ma kilencven éve, legfiatalabbként egy négygyermekes családban. Hároméves volt, amikor útépítő mérnök apja meghalt, a család ezután hazatért Angliába, majd 1933-ban Korfura költöztek, hat évig éltek a szigeten, ahol kibontakozott az egy életen át tartó szerelme a természet világa iránt. Kilencéves korában összeverekedett egy osztálytársával, az iskolaigazgató a másik gyereknek adott igazat, ezért Geraldot édesanyja kivette az iskolából, és soha többet nem is vett részt szervezett oktatásban, magántanárok foglalkoztak vele.
A második világháború éveiben Durrell egy díszállat-kereskedésben dolgozott, majd gondozó lett a Londontól északra fekvő Whipsnade állatkertben. Huszonegy éves korában örökölt egy jelentősebb összeget, ez tette lehetővé, hogy állatgyűjtő útra induljon Kamerunba. Gyűjtőútjai során később megfordult Brit Guyanában, Argentínában és Paraguayban, Új-Zélandon és Ausztráliában, Malájföldön és Sierra Leonéban, Mexikóban és Mauritiuson, Indiában és Madagaszkáron. Főleg veszélyeztetett állatokat fogott be, hogy azokat állatkertek védelmébe juttathassa. A korabeli szokással szemben nagy gonddal szállította a befogott állatokat, így a vagyona odalett.

Fotó: MTI/Vajda János
Bátyja, Lawrence, aki maga is írással foglalkozott, javasolta, hogy Gerald is kezdjen írni, dolgozza fel könyvekben a gyűjtőútjain megélt kalandjait, mozgalmas gyermekkora élményeit. Ez sikert és pénzt hozott neki, és mivel elégedetlen volt az akkori állatkertek szakszerűtlen állattartási gyakorlatával, 1959-ben létrehozta saját állatkertjét Jersey szigetén, 1963-ban pedig létrehozta a Durrell Természetvédelmi Alapítványt. Az állatkert szakmai továbbképzéseket, kutató-, szaporítóprogramokat és népszerűsítő előadásokat is szervezett. Durrell sokszor adott elő a brit rádióban, és a BBC megbízásából öt, nagyobb állatokkal foglalkozó filmsorozatot is készített. Műveit, amelyekben ötvöződik az ismeretterjesztés, az útleírás és a természettudományos szakértelem több mint harminc nyelvre fordították le. 1982-ben megkapta a Brit Birodalom Rendje díjat.