Márai Sándor kalandja a színpadon és az életben Forrás: Wikimedia/commons
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A jelen Karantén TV-ajánlóban rendhagyó módon nem egyetlen műsorra, hanem miniműsorfolyamra (ha van minisorozat, miért ne lehetne miniműsorfolyam, ami esetünkben négy műsorszámból áll) hívom fel szíves figyelmüket. A 13.15-kor kezdődő és 16.40-ig tartó sávban Márai Sándorra emlékezik az M5.
Köztudott, hogy április 11-e – József Attila születésnapja – a magyar költészet napja. Az sem titok, hogy öt esztendővel lánglelkű költőnk előtt, ugyanezen a napon jött világra Márai Sándor, azaz éppen 120 éve.
Meglehetősen sokáig, a kommunizmus évtizedeiben nem a születésnapja, maga Márai volt titok. Velem együtt rengetegen úgy tanulták a magyar irodalom történetét, mintha jeles, mi több, világhírű szerzőnk nem is létezett volna. A szerencsésebbek az otthoni könyvespolcon rábukkanhattak A kassai polgárokra, az Egy polgár vallomásaira, a Füves könyvre, a Naplóra vagy A gyertyák csonkig égnek című regényre. A még szerencsésebbek bele is lapoztak e kötetekbe, s aztán már nem tudták letenni egyiket sem.
Nálunk úgy alakult, hogy kiröppenve a családi fészekből, nagynéném vitte a Máraikat, édesanyám a Nyirőket. Ezért én a rendszerváltásig nem tudtam Márairól, Nyirő Józsefet ellenben olvastam. Majd 1990-ben, amikor először hallottam a Mennyből az angyalt, megértettem, az elvtársak miért törölték ki nevét az irodalmi kánonból. (Nyirőével, Sinka Istvánéval, Herczeg Ferencével, Tormay Cécile-ével, Szabó Dezsőével együtt. S most, hogy végre a liberálmarxista demagógia száműzetéséből visszakerülnek az őket méltán megillető helyre, megy ám az óbégatás odaát a függetlenek, a demokraták közt: antiszemita, fasiszta, náci, horthysta.) Persze Márai már ’56 előtt kihúzta a gyufát Révai Józsefnél vagy Darvas Józsefnél (előbbi a szocialista realizmust kényszerítette rá az alkotókra mint népművelési miniszter, utóbbi vallás- és közoktatásügyi miniszterként és az írószövetség elnökeként levezényelte az irodalom államosítását), lévén 1948-ban elhagyta az országot. Mert „Otthon már […] nem tűrik a hallgatást. Otthon már csak gyáván, fogcsikorgatva lehet hallgatni” – írta Svájcban.
Márai Sándor kalandja a színpadon és az életben Fotó: Wikimedia/commons
A harmincas-negyvenes években prózában, színpadon egyaránt sztár szerző kegyetlenül megszenvedte önkéntes száműzetését, miként a Halotti beszédben írja: „Tűrd, hogy már nem vagy ember ott, csak osztályidegen, / Tűrd, hogy már nem vagy ember itt, csak szám egy képleten”. S megszenvedte, hogy nem használhatta művészete alapelemét, anyanyelvét, a magyar nyelvet. „Te hallgass hazádra. Mindig, mindent adjál oda hazádnak. A világnak nincsen semmiféle értelme számodra hazád nélkül. Ne várj jót a hazától, s ne sopánkodj, ha megbántanak a haza nevében. Mindez érdektelen. Egyáltalán, semmit ne várj hazádtól. Csak adjál azt, ami legjobb életedben. Ez a legfelsőbb parancs. Bitang, aki ezt a parancsot nem ismeri” – vallja a Füves könyvben.
Nézzük végre, mit kínál a közszolgálati tévé kulturális csatornája. Az író-költő 120. születésnapján 13.15-kor a Beszélő emlékházak című sorozat Márai Sándor emlékhelyeit mutatja be fél órában. Az a fél óra az író fél élete, amennyiben 41 esztendőn át (88 évesen lett öngyilkos) városról városra, országról országra, kontinensről kontinensre vándorolt. Megjegyzem, öccséhez, a csodálatos Valahol Európábant jegyző filmrendezőhöz, Radványi Gézához hasonlóan, aki 1977-ben hazatelepült. „Emigráns volt, esztendő előtt hazaköltözött. Hazament meghalni. Vagy hazament és belehalt” – így a bejegyzés Márai Naplójában. Ő hajthatatlan maradt, nem járult hozzá, hogy kiadják a műveit, a darabjait játsszák szülőhazájában, amíg megszálló csapatok tartózkodnak Magyarországon.
13.45-ös kezdettel két egyfelvonásosából készült tévéjátékot sugároz az M5. Mindkettő – a Szerep, Az alibi – a kilencvenes évek eleji Márai-reneszánszkor született. A Horváth Ádám rendezte filmek külön érdekessége, hogy a női főszerepekben Szörényi Évát csodálhatjuk. A Nemzeti Színház művésznője az ’56-os forradalom bukását követően emigrált, s haláláig az Egyesült Államokban élt, ráadásul személyes barátságot ápolt a szerzővel.
A 16.10-kor kezdődő Tőkéczki- és Takaró-műsor egy 2016-os Márairól szóló adás ismétlése.
Végezetül jöjjön a bónusz: 14-én, kedd este fél kilenckor, szintén az M5 csatorna sugározza a mester legsikeresebb darabját, a Kalandot. Az előadás a kassai Thália Színház múlt év végén bemutatott előadásának felvétele. A művet addig még sosem játszották a szerző szülővárosában. Az ősbemutató évében, 1940-ben 18 társulat tűzte műsorára a Nemzeti Színházon kívül, ahol három év alatt 350-szer került színre.
S hogy milyen az élet, a megírt Kalandhoz kísértetiesen hasonló kalandba bonyolódott a szerző Mezei Máriával. E titkos viszonyról Sirály című regényében vall.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.