A Magyar Nemzeti Múzeum három tagintézménye is újra nyit

A Magyar Nemzeti Múzeum online és virtuális terei mellett most már vidéki helyszínein fizikai értelemben is várja az érdeklődőket. Péntektől a látogatók előtt nyitva áll a Magyar Nemzeti Múzeum Vértesszőlősi Kiállítóhelye, a nemesvámosi Villa Romana Baláca Kiállítóhely, valamint Balassagyarmaton a Magyar Nemzeti Múzeum ​Palóc Múzeumának szabadtéri gyűjteménye, a Palóc Ház. A szabadtéri kiállítások a járványügyi szabályok betartása mellett tekinthetők meg.

Magyar Nemzet
2020. 05. 13. 20:11
A nemesvámosi Villa Romana Baláca Kiállítóhely Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Múzeum országos hálózatához három olyan intézmény is tartozik, amelyik Pest megyén kívül található, és szabadtéri kiállítással is rendelkezik. Ennek köszönhetően a családos és egyéni látogatók május 15-től három helyszínen, három témakörben is találhatnak olyan programot, amely feledteti az elmúlt hónapok megpróbáltatásait.

A Magyar Nemzeti Múzeum Vértesszőlősi Kiállítóhelye különleges régészeti, embertani és őslénytani maradványokat mutat be, mivel itt, a vértesszőlősi mésztufabányában került feltárásra Magyarország legidősebb, mintegy 400 ezer éves régészeti lelőhelye. A két feltárt és bemutatott lelőhely az előkerült milliónyi kőeszközzel, zsíros csontokkal táplált tűzhelyekkel, a vadászott állatok csontjaival és az emberi tejfogakkal valamint egy tarkócsonttal egyedülálló képet nyújt a korai, úgynevezett heidelbergi típusú ember életéről. A most megnyíló kiállítóhely elsősorban egyéni látogatókra számít, akik a megszokott jegyárak mellett léphetnek be a területre. A járványhelyzet miatt csoportokat (10 fő fölött, nem egy háztartásban élők) csak több, maximum 10 fős egységekben fogadnak.

A Vértesszőlősi Kiállítóhely
Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

A Magyar Nemzeti Múzeum Villa Romana Baláca Kiállítóhelye hasonlóan izgalmas felfedezni valót kínál Veszprém és Balatonfüred közelében, Nemesvámoson. Az első falmaradványokat és falfestménytöredékeket 1904-ben találták meg szántást végző cselédek a veszprémi káptalan Vámos község határában levő balácapusztai földjén. Hamarosan világossá vált, hogy egy római kori villagazdaság nyomaira bukkantak. A balácai a legnagyobb ismert pannoniai villagazdaság. Központi épületének híres, 62 m2 alapterületű mozaikpadlóját 1925-ben a Nemzeti Múzeum segítségével tárták fel, mely ma is a múzeum római kori Lapidáriumának központi műtárgya. (VR-szemüveggel bejárható túra ITT). A másik három mozaikpadló 1984-ben, a romkert ünnepélyes megnyitásának évében került vissza eredeti helyére.

A nemesvámosi Villa Romana Baláca Kiállítóhely
Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

A Park, a Romkert, a Kőtár és a Fogadóépület látogatható egyéni és családos vendégek számára. A mozaikokat és falfestményeket bemutató központi villa lakóépület viszont 2020-ban egész évben zárva marad a tetőzeten zajló munkálatok miatt. A járványhelyzet miatt csoportokat (10 fő fölött, nem egy háztartásban élők) itt is csak szakaszosan fogadnak, valamint a Kiállítóhelyen egyidejűleg legfeljebb 100 fő tartózkodhat.

Nógrád megyében, Balassagyarmaton a Magyar Nemzeti Múzeum ​Palóc Múzeumának szabadtéri gyűjteménye, a Palóc Ház ugyancsak május 15-től várja a járványügyi szabályok betartása mellett az érdeklődőket. A Palóc Múzeum szomszédságában létesült Magyarország első áttelepített épületekből álló szabadtéri múzeuma. A fából készült lakóházat, istállót, pajtát 1932 – 1934 között szállították ide Karancskesziből és Bocsárlapujtőről. Az épületegyüttes jellegzetes palóc porta képét mutatja a 18 – 19. század fordulójáról. A berendezés egy több generációs nagycsalád életterét idézi. A parasztporta mellett épült fel utóbb a 19. század végi, Szanda községbeli kiskápolna („káponka”) másolata, benne öltöztethető Mária-szobor. Itt látható a jellegzetes Karancs vidéki útmenti faragott feszület rekonstrukciója is, amely 19 – 20. századi előképek alapján készült. A járványhelyzet miatt csoportokat (10 fő fölött, nem egy háztartásban élők) csak több turnusban tudnak fogadni. A kiállítóhelyen egyidejűleg legfeljebb ​10 fő tartózkodhat.

Balassagyarmati Palóc Ház
Fotó: Magyar Nemzeti Múzeum

A Magyar Nemzeti Múzeum mindhárom helyszínen kialakította a látogatók és a dolgozók egészségének védelmét szolgáló és a járványügyi szabályoknak megfelelő beléptetés és biztonságos múzeumlátogatás rendszerét. A járványügyi helyzet miatt turistabuszok fogadása egyik kiállítóhely parkolójában sem lehetséges. A Múzeum kéri, hogy a látogatók mindenütt figyeljék a kihelyezett feliratokat és ezeket betartva élvezzék a kiállításokat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.