Nincs még egy olyan település a Balaton partján, melynek születési időpontját percre pontosan ismerjük: 1896. június 14-én, 17 órakor nyitották meg ünnepélyesen Balatonföldvár fürdőtelepet. Széchényi Imre gróf vezetésével a Széchényi család a kor igényeinek megfelelő fürdővárost hozott létre a családi birtokhoz tartozó Földvárpusztán. A gróf jó érzékkel ismerte fel, hogy mily nagy igény volna a hazai nagybirtokosok, iparmágnások és nagypolgárok, egyszóval a felső tízezer körében egy olyan vízparti üdülőhelyre, amely vetekszik a kor divatos adriai üdülőhelyeivel.
1894-től kezdődően Balatonföldvár villasorai, golf-, lovas- és teniszpályái, jachtkikötője, klubja és szállodái néhány év leforgása alatt a semmiből nőttek ki és az arisztokrácia legfelkapottabb üdülőparadicsomává tették.
Balatonföldvár télen is képes megmutatni egykori báját. Nevét arról a kelta sáncvárról kapta, amely az ötvenvalahány méter magas függőleges partfal tetejét és a magaslat keleti lejtőjét foglalta magába lefelé szélesedő háromszög alakban, egészen az akkori vízpartig. Mivel a régészettudomány még adós az alapos feltárásával, csak azt tudjuk biztosan, hogy Kr. e. 11-ig éltek itt kelták, Pannónia rómaiak általi elfoglalásáig. Földsáncuk nyomokban még ma, két évezred múltán is megvan, déli vonalát a Kelta sétány jelzi, melyen feljutunk a löszfal tetejére. Itt a Balaton talán legcsodálatosabb panorámája tárul elénk: a mindig más kékben játszó tó mindkét medencéje Badacsonytól Keneséig, szemben a Tihanyi-félszigettel.
Aki szeretné teljessé fokozni az élményt, fellépcsőzhet a néhány éve épült látogatóközpont hajózástörténeti kiállítást magába foglaló kilátójába, amely egész évben nyitvatart.
Odalenn, a parton Kádár-kori, lapos kátránytetős szállodák kopott betonszürke tömbjei sorakoznak, melyek koruk építészetének legnagyobb csúfságára lépcsőházaikat mutatják a Balaton felé. Ha előbb-utóbb eltűnnek majd, nem fognak hiányozni a látképből.
Marketing úriasan
Talán itt, a magas löszfal tetején állt 1870-ben Széchényi Dénes gróf is, amikor megfogalmazódott benne az üdülőtelep létesítésének gondolata, amit aztán fia, Imre vitt sikerre. Akkor még nádasok húzódtak a déli vasút töltéséig. Széchényiék megbízták a családi főkertészt, Schilhán Józsefet a partfal alatti terület ligetesítésével, illetve Spur István uradalmi mérnököt a fürdőtelep megtervezésével. Ő jelölte ki az utcák, a parti sétány, a kikötő helyét, és az eladásra kínálható telkek parcellázását is feladatul kapta. A Balatonföldvár című helytörténeti könyv szerint tizenöt év készülődés után, 1887-ben érett meg a pillanat arra, hogy Széchényi Imre és barátai reklámot csináljanak az akkor még csak fürdőkabinokkal felszerelt fürdőtelepnek. Módszerüket tanítani lehetne marketingeseknek: meghívták a balatonfüredi Stefánia Yacht-klub főúri tagságát vendégségbe, a kor társasági életének színe-java pedig Nádasdy Ferenc gróffal az élen, hat vitorláson meg is érkezett. A vidám úri muri persze hatalmas sajtóvisszhangot keltett.