Akár temérdek értékes gondolat is születhetne a multiverzumról való fantáziálásból, vagyis abból, hogy párhuzamos világok élnek egy időben, de különböző terekben, ám Hollywood egy olyan játékba kezd, amely nemhogy értékes gondolatokat nem szül, hanem egyenesen kultúrkörünk tartópilléreit próbálja szétrobbantani. A Doctor Strange az őrület multiverzumában című film, amelyet Sam Raimi rendezett, olyan párhuzamos világokat mutat be, amelyekben ugyanazok az emberek éldegélnek ugyanannyi idősen, csak éppen teljesen más életkörülmények között. Nagyon sok és igazán izgalmas, értékes gondolatot szülhetne ez az ötlet, ám a hollywoodi álomgyárnak leginkább annyira telik, hogy sikerül mindent teljesen relatívvá tennie. Súlytalanná válik minden akkor, ha például az egyik világban meghal valaki, de van belőle még temérdek a többi világban.
A történet dramaturgiai éle is csorbul, mert ha fölépítenek egy megható és katartikus pillanatot, amely a nézőre igazán nagy hatással van, majd aztán elsöprik azzal, hogy persze mindez egy másik világban, egy párhuzamos valóságban nem történt meg, a történetmesélés maga válik teljesen hiteltelenné. Illetve egészen pontosan olyan érzést kelt az emberben, hogy bármit meg lehet tenni, mert semminek nincsen igazi következménye. Ha a gondolatmenet mélyére nézünk, akkor ez a múlt teljes eltörléséről szól, a hagyományok súlytalanná tételéről, a mának élés sulykolásáról, az európai kultúrkörünk végéről.
Következmények nélküli pokol
Úgy látszik, soha nem szabadulunk meg a posztmodern gondolkodásmódtól, a Doctor Strange az őrület multiverzumában című Sam Raimi-film ugyanis mindent képes relativizálni, súlytalanná tenni, akárcsak a posztmodern gondolkodásmód, amely minden narrációnak létjogosultságot adott, és így meg is repesztette kultúrkörünk legfontosabb tartópilléreit.

Persze azt is mondhatjuk, hogy nem kell annyira komolyan venni Hollywoodot, ám ezek a Marvel-birodalom szuperhősös meséi olyan mértékű nézettséget produkálnak, amilyet szinte el sem tudunk képzelni. Kis túlzással élve minden fiatalhoz eljutnak ezek a történetek. És mossák egy generáció agyát. Nemcsak a hagyományos gondolkodást akarják végleg eltörölni, hanem az élethez való normális hozzáállást is. Már meg sem lepődünk, hogy a főszereplő kamaszlánynak két anyja van. Tudjuk persze jól, hogy Hollywoodban kvóták vannak, és ha egy film pályázna valamilyen fontosabb díjra, akkor azokat be kell tartani. Azt se felejtsük el, hogy azért szeretnek díjakra pályázni az alkotók, mert brutálisan megnövekedik a bevételük, ha megnyerik. Pénzről van tehát szó, iszonyatos mennyiségű pénzről, milliárdokról. Így érhető el, hogy működjön magától a gépezet, darálja be a családot, a hagyományokat, az erkölcsi alapvetéseket, kultúrkörünk minden értékét.
A Doctor Strange az őrület multiverzumában sunyi kis film. Mert egyrészt persze arról szól, hogy a világot meg kell menteni a pusztulástól, az ember nemcsak önmagáért felelős, hanem környezetéért is, másrészről a film maga hozza el a pusztulást, mert beleégeti a néző agyába destruktív üzeneteit. Ráadásul mindenkit el akarnak érni az alkotók, ezért azt gondolják, hogy faék egyszerűségű cselekményvezetésre van szükség. Annyira primitív ez a történet, hogy már-már kínos, ám a látványvilágot alaposan kidolgozták az alkotók. A film minden másodpercében nézni kell valamit, valami színes kavalkádot, ezért a film felétől azt érezheti a néző, hogy nagyon gyorsan ki kellene jutnia ebből az elvarázsolt és elátkozott kastélyból, mert különben elkárhozik a lelke.
Sötét, pokoli történet volt a legutóbbi Batman-film is, és azt veszi észre az ember, hogy a pozitív hőseinkből pokolfajzatok lesznek. Doctor Strange, a nagy varázsló sem ússza meg karaktergyilkosság nélkül. Úgy tűnik, hogy a hollywoodi propagandagépezet még nagyobb fokozatra kapcsolt. Mindent felülír az ideológia, amelyet közvetíteni kell. A posztmodern stílusirányzat nem hozta el a várva várt eredményt az ezredfordulóig, mert túl elitista volt. Úgy látszik, tudják mondani másként is. És nem ismernek se Istent, se embert.
Borítókép: Jelenet a filmből (Fotó: Forum Hungary)
További Kultúra híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Rudolf trónörökös tragédiáját viszik színre a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.

Könyves Kálmán és III. Béla ékszerei hihetetlenül népszerűek, itt tudjuk őket megcsodálni
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum „Ragyogj! – Ékszerek ideje” című időszaki tárlatát októberi megnyitása óta közel hatvanezren tekintették meg.

Budapesten ünnepel a világhírű duó, amely egy görbe este után alakult meg
A Hurts július 11-én ad koncertet a Budapest Parkban.

A cigányságnak mindenhol meg kell küzdenie az előítéletekkel
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Új fejlemények derültek ki a Skóciában meghalt magyar ikerpár ügyében

Beszóltak Magyar Péternek: „Ugyanolyan kommunista sz…r vagy” + videó

Harmadik tagját gyászolja a magyar együttes: Ismert zenész halt meg a szegedi tragédiában

Tragédia történt az Égei-tengeren

Most érkezett a lesújtó hír: életét veszítette a futópadon a Netflix izomkolosszus sztárja

Benzines és dízeles autók betiltása az EU-ban: Ursula von der Leyen megtört – teljes fordulat jöhet a 2035-ös dátumban

Lőw Zsolt nyilatkozata után most a felesége a téma Németországban

Káros is lehet sokak kedvenc szuperélelmiszere, rejtett vegyület okozhatja a problémát

Trumppal egyeztetett Orbán Viktor és Benjamin Netanjahu

Kiderült Magyar Péter hatalmas titka, Kunhalmi Ágnes nem tudta tartani a száját

Arne Slot brutálisan őszinte volt a Szoboszlai Dominiket is érintő kérdésben

Botrány Magyar Péter körmendi fórumán: a Tisza Párt elnöke szerint a szólásszabadság csak neki jár, a kritikusai hallgassanak
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Rudolf trónörökös tragédiáját viszik színre a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon
Júliusban mutatják be a musicalt, kettős szereposztásban.

Könyves Kálmán és III. Béla ékszerei hihetetlenül népszerűek, itt tudjuk őket megcsodálni
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum „Ragyogj! – Ékszerek ideje” című időszaki tárlatát októberi megnyitása óta közel hatvanezren tekintették meg.

Budapesten ünnepel a világhírű duó, amely egy görbe este után alakult meg
A Hurts július 11-én ad koncertet a Budapest Parkban.

A cigányságnak mindenhol meg kell küzdenie az előítéletekkel
Húsz zenekar lép fel a ma kezdődő II. Budapest GipsyFesten.