Leslie Mandoki felidézte megismerkedésük kezdetét, amikor Gorbacsov már nem volt elnök, azonban változatlanul rendkívül tevékeny életet élt, működtette az általa alapított Green Cross Alapítványt. – Alapítványának holisztikus koncepciója volt, így a környezetvédelem mellett többek között az ifjúság oktatása, a világ jobb irányba terelése céljából – magyarázta a zenész, megjegyezve: generációja legnagyobb történelmi alakjának tartja a volt szovjet főtitkárt, amiért békét és szabadságot adott számunkra, egy olyan ember, aki kezdetben a diktatúrát szolgálta. Aki úgy vonta ki a katonákat Kelet-Európából, hogy egyetlen lövés sem dördült. Aki rábólintott az újraegyesült Németország NATO-tagságára, igaz, azt gondolta, a Szovjetunió tagállamai szintén részei lesznek a katonai tömörülésnek.
– Az 1956-os forradalmat sokáig másképp ítélte meg, mert a KGB azt terjesztette, vérengzés zajlik Magyarországon, és eltelt egy-két évtized, mire megismerte az igazságot
– emlékezett Leslie Mandoki, aki rámutatott: ismerte a magyar szabadságvágyat, sokat beszélgettek erről. Gorbacsov tudta, hogy Leslie ruszofób környezetben nőtt fel. – Édesapám 1956-ban lőtt Horn Gyulára. Egy német tévéadásban elmagyaráztam a nézőknek, kik voltak a pufajkások és mit jelent abban a környezetben a hazaárulás – mondta a zenész, és azt is, hogy az 1989-es, Horn Gyula-féle kerítésátvágás nem dokumentumfotó és nem is a határzáron készült.
A közvélemény úgy tartja, Németh Miklós kint járt a szovjet elnöknél a vasfüggöny felszámolását megelőzően, hogy biztosítékot szerezzen, nem lesz szovjet katonai beavatkozás.
– Gorbacsov erről mást mesélt – vetette közbe Leslie Mandoki. – Amikor hallotta Orbán Viktor – ahogy mondta: az Angliából hazatért fiatal diákot, aki illegalitásban alapította a pártját – Hősök terén tartott 1989-es beszédét, amelyben a szovjet hadsereg azonnali kivonását követelte, akkor azonnal világos lett számára, a magyar szabadságot nem lehet megállítani. Ezután utazott hozzá Németh Miklós, akinek azt mondta: a magyarok jó emberek, azt csinálnak, amit akarnak.
Leslie Mandoki kiemelte: Gorbacsov nagyon fontosnak tartotta Ronald Reagan szerepét abban, hogy megváltoztatta gondolkodását. – Elárulta, mennyire morbid helyzet volt, amikor Izlandon ültek egymással szemben a helikopteren, mellettük a tolmácsok, ölükben az atombőröndökkel. Mi mást tehettek, nevetni kezdtek az őrült helyzeten – emlékezett a zenei producer, hozzátéve: szintén fontos partnerének számított Helmut Kohl, majd külön kiemelte Gorbacsovát, Raisza Tyitarenkót komoly szellemisége miatt.
– Gyönyörű párost alkottak, a nagy szerelem mellett igazi szellemi partnerek voltak, Raisza tényleges hajtóerő volt Gorbacsov számára. Így alakult ki világképe, a közös Európa-ház, amelyben mindenkinek megvan a maga lakása, amelyikben minden nép a maga mentalitásának megfelelően él, Európa pedig a különbözőségeiből meríti az erejét – mesélte Leslie Mandoki, majd ekképpen folytatta: – Nem ő oszlatta fel a Szovjetuniót, Jelcin mint orosz elnök kiléptette a legnagyobb tagállamot, ezzel megszüntetve Gorbacsov pozícióját.
Végezetül, az eddigieken túl, újabb érdekes történetet osztott meg Gorbacsovról a muzsikus: – Tizennyolc évvel ezelőtt, Ötvenéves a rock címmel csináltunk egy tévéshow-t olyan világhírű zenészekkel, akik akkor a Mandoki zenekar tagjai voltak, mint Peter Frampton, Jack Bruce, Jon Lord, Greg Lake, Ian Anderson, Bobby Kimball, Chris Thompson, amit 12 millióan néztek otthon, a ZDF 2-n, szombat este főműsoridőben, és 18 ezren a hannoveri sportcsarnokban élőben. Két héttel az adás előtt a vezető producer megkérdezte: nem kellene még egy nagy sztár? De igen, válaszoltam, elhívom Gorbacsovot. Lélegzetelállító volt, amikor elmondta, a rockzenének milyen fontos szerepe volt a vasfüggöny lebontásában. Akkor este Mihail Szergejevics volt a legnagyobb rocksztár.
Borítókép: együtt a csapat (Fotó: Mandoki-gyűjtemény)