– Cziffra György művészetét a zene szabadsága jellemezte, s ezt a szellemiséget vitte tovább az emlékév. Hogyan összegezné az elmúlt másfél évet?
– Tizenhét országban, negyvenhárom városban több mint száz közreműködővel rengeteg program valósult meg. Ám a számok mögött a tartalmat és azt a gondolkodásmódot emelném ki, amire sikerült nagyobb fókuszt helyeznünk a köztudatba, s amit Liszt Ferenctől eredeztethetünk: az improvizatív attitűdöt. Liszt szenvedélyes újító volt előadóként és alkotóművészként is. Ennek az iskolának a leszármazottja Cziffra György, akinek a virtuozitás, a spontaneitás, a határok elmosása, a nyitottság, a szabadság jellemezte előadói egyéniségét, s improvizatív zongorajátékát felvételek őrzik.
A Cziffra-emlékévben a nagyszerű hazai és külföldi kapcsolatoknak, összefogásnak köszönhetően a legjelentősebb koncerttermekben léptünk fel olyan műsorral, amely ezt a páratlan műfajt képviselte. Annak ellenére, hogy talán hátrányból indultunk – hiszen manapság nem ez a mainstream –, egyértelmű közönség- és szakmai siker övezte az összes hangversenyünket.
– A zene mellett más művészeti ágak is bekapcsolódtak a Cziffra-emlékévbe, amely így összművészeti jelleget öltött.
– Cziffra György nem csupán zongoraművész volt, hanem tanár is, és sokat fordított a fiatal zeneművészek, képzőművészek támogatására, sorsát meghatározta a XX. század, s mindez gondolkodásra késztetett minket.
Például a Cziffra Györgyről rendezett tudományos konferenciának köszönhetően új kutatási eredmények láttak napvilágot. Emellett a társadalom szélesebb rétegéhez is szólni szerettünk volna, s a fiatalokat is meg akartuk érinteni, ezért jött létre a Batthyány-téri Cziffra-falfestmény, hamarosan pedig egy könyv és egy film is készül, de több kiállítás is látható volt az emlékévben.
A zenén kívüli művészeti ágak jelenléte egyáltalán nem új keletű Cziffra György esetében, hiszen a senlis-i kápolnában szívesen látta az ipar- és képzőművészeket, színészeket.
– A zongoraművész támogatta a tehetségeket, ahogy az emlékév és a fesztivál is ezt teszi. A fiatal művészeknek mit adott ez az eseménysorozat?
– Nagyon boldog vagyok, mert rendkívül sok hazai és külföldi koncerten mutatkozhattak be a díjazottjaink, felfedezettjeink. Felléptek többek között Bécsben, Prágában, Londonban és Bukarestben.
Azt gondolom, hogy Cziffra György neve a legjobb hívószó és iránytű egy fiatal művész számára, hiszen a zongoraművész elképesztően magasra tette azt a bizonyos lécet. Az pedig teljesen egyértelmű, hogy egy emlékév és egy fesztivál hosszú távon úgy tud működni, ha kineveljük az új generációt.