Tárogató, a magyar lélek hangja

Van egy hangszer, a tárogató, amelynek édes-bús hangja hallatán megmozdul a szívünkben valami. Szépen szól a kuruc kori repertoár rajta, bár nemzetünk történelmében mindig kiemelt szerepet töltött be az idén megreformálásának 125. évét ünneplő tárogató. A hangszer múltja előtt tisztelegve ünnepi hangversenyt tartanak ma este 19 órai kezdettel a Szent István-bazilikában, az Ars Sacra fesztivál részeként, ahol a kuruc romantika már-már elfeledett gyöngyszemeit játsszák. Fellép Erdő Zoltán tárogatóművész, Lisztes Jenő cimbalomművész és az Anima Musicae Kamarazenekar. A tárogató történetéről, a hangszer sajátosságairól és ismertebbé tételének lehetőségeiről beszélgettünk Erdő Zoltán Erdélyi Magyar Örökség Díjjal kitüntetett tárogatóművésszel.

2022. 09. 19. 6:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erdő Zoltán ma is azon a kiváló állapotban megmaradt, afrikai rózsafából készült Stowasser tárogatón játszik, amelyet a nagyapjától örökölt, aki a negyvenes években vásárolta a hangszert.
– Fiatal gyerek voltam, amikor édesapám először elővette a hangszert – avatott be a tárogatóművész. – Ahogy belefújtam a tárogatóba, azonnal elvarázsolt a hangja – mondta.
 

A tárogatót az egész világon magyar hangszerként ismerik. 

Erdő Zoltán elmondta, hogy kétfajta tárogató létezik: a történeti, amelyet a legtöbben kuruc kori tárogatónak ismernek, valamint a reformtárogató. Az utóbbi 125. születésnapját ünnepeltük szeptember 15-én. Azért ezen a napon, mert Stowasser János hangszerkészítő mester ekkor adta be a Magyar Királyi Szabadalmi Hivatalba az általa évtizedes munkával megújított hangszer leírását, terveit. A tárogatóművész mesélt a kuruc kori tárogatóról is, melyen régizenei együttesekben és tőlünk néhány ezer kilométerre keleten ma is játszanak. Elmondta, hogy a Nemzeti Múzeum és a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum még őriz néhány kuruc kori tárogatót. Ezek jóval kisebbek, kezdetlegesebb felépítésűek voltak a reformváltozatnál, billentyű nélküliek, és még dupla náddal szólaltatták meg őket. Nálunk a Rákóczi-szabadságharc idején lett népszerű, innen a kuruc kori elnevezés. – Amellett, hogy zenéltek rajta, a csaták fontos elemeként a tárogató segítségével továbbították a katonáknak a parancsokat, akik pontosan tudták, melyik hang, dallam mit jelent. A néphagyomány szerint II. Rákóczi Ferenc kedvenc hangszere volt – sorolta Erdő Zoltán. Szerinte ezért is lehetett a tárogató a szabadságra vágyó magyar lélek jelképe. A művész elmondta, hogy 

1711-ben a császáriak gyűjtöttek össze rengeteg tárogatót, melyeket máglyára vetettek. A kommunizmus éveiben szintén tiltólistára került.

 Mindennek ellenére a kuruc kor zenéjéből számos dallam maradt fenn kotta formájában. Az ünnepi hangversenyre ebből az emblematikus időszakból, sőt még egy kicsit előbbről is válogatott darabokat, és a reformtárogatóra írt művek közül is megszólal néhány. – Szeretném megmutatni, hogy ezen a hangszeren kifinomult érzékkel lehet játszani, hiszen amikor megreformálták, nem döntötték el, hogy milyen zenét lehet rajta előadni – emelte ki a tárogatóművész. – És mivel száz évvel ezelőtt a tárogatóművészek rendszerint cimbalomkísérettel játszottak, a másik hungarikum hangszerünk, a cimbalom szintén kiemelt szerepet kap az ünnepi műsorban, amit a hangszer nemzetközi hírű szólistája, Lisztes Jenő szólaltat meg. Az Anima Musicae Kamarazenekar kísér minket.


Erdő Zoltán elmondta, hogy iskolai körülmények között nem választható a hangszer, így sok gyerek nem is ismeri. Csak népzene tanszakon és két zeneművészeti szakközépiskolában lehet tanulni. 

A Rákócziak nyomában című programsorozat részeként húsz olyan település iskolásai előtt mutatta be a kuruc kori tárogatót és annak megreformált változatát, mely települések egykor a Rákócziak birtokainak részét képezték vagy fontos szerepet töltöttek be a bő háromszáz évvel ezelőtti szabadságharcban. 

A programsorozaton csaknem ötezren ismerhették meg a jubileumát ünneplő hangszer történelmét és dallamvilágát. A tárogatóművész szerint hiányzik egy olyan intézmény, amely kifejezetten a tárogatóra fókuszál. A nemzeti tárogatóintézet lehet a megoldás, amely tervei szerint Sátoraljaújhely egyik százéves épületében kaphatna méltó helyet. A helyi polgármester is támogatja ezt az ötletet. Úgy látja, hogy a Rákócziak egykori birtokainak, kastélyainak, várainak történetisége és a tárogató szellemi öröksége kölcsönösen erősíthetné egymást.

Borítókép: Erdő Zoltán a hangszerrel (Fotó: Molnár Előd)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.