A darab születésének anekdotája szerint Ádám Ottó rendező arra kérte 1959-ben a sikeres drámaírót és műfordítót, Hubay Miklóst, hogy a népszerű Tolnay Klári számára keressen egy francia egyfelvonásost. Hubay azonban a beszélgetés ihletésére inkább saját darab írásába fogott. Így született meg az Ők tudják, mi a szerelem. Témáját Hubay a valóságból, Hector Berlioz zeneszerző emlékirataiból merítette.
A darab mottójául Weöres Sándor Boldogság című verséből választott részletet: „Vének leszünk és ráncosak, // de szívünkben virágosak. // Nagy felhő-hintánk csupa láng…”. Tolnay partnere akkor a harmincegy éves Sinkovits Imre lett. Az előadás olyan sikeres volt, hogy negyven évig játszották, és mindketten „beleöregedtek” a szerepükbe.
2022-ben a Nemzeti Színház Kaszás Attila-termében a klasszikus polgári lakásbelsőt idéző díszlet 1864-be repíti a nézőt, Lyonba. Nagy a felfordulás, mert a város híres szülötte, a muzsikuskirály, Hector Berlioz hangversenyt ad. Mielőtt a híres szerelmi történet elkezdődne, egy vérbő szerelmi jelenet tanúi lehetünk a szobalány és a katona enyelgésekor a házban, ahol Berlioz régi szerelme, Estella él. A viharos sikerű hangverseny után az ősz mester éjjeli zenét ad ifjúkori nagy szerelmének, Estellának, majd beállít a nagymamakorú asszony otthonába, kispolgári családja legnagyobb döbbenetére. A szenvedélyes Berlioz, Blaskó Péter bevallja az asszonynak, hogy egész életében szerette, érzelmei a mai napig sem halványultak el és meg akarja szöktetni a tisztes nagymamát. Estella, Udvaros Dorottya finom eleganciával, humorral hárítja a közeledést. Lassan mégis felidézik az ifjúkori szenvedélyt, amit korábban a konvenciókhoz igazodva mélyen eltemettek magukban. A darab varázslatában mindnyájan érezzük, szereplők és nézők egyaránt, hogy sohasem késő „megállítani az időt”, az igaz szerelem kortalanul ott él mindenkiben, csak bátorság kell megélni azt. További szereplők: Tóth Auguszta, Tóth László, Ács Eszter, Szabó Sebestyén László és Csapó Judit.