„Ez nem piszok, ez festék” – mondta annak idején Bernáth Aurél festőművész és tanár, aki bement a festők műtermébe, s elképedt azon, hogy az egyik hallgató magától tisztes távolságban tartja az ecsetet, mondván, nem akarja összekoszolni az öltözékét.
A fehér öltönyben lévő Bernáth mester pedig hirtelen felindulásból igencsak nagy és életre szóló leckét adott ifjú kollégáinak: odament a palettához, mindkét kezét belemártotta a festékbe, majd egy határozott mozdulattal rácsapott a mellkasára, s kijelentette, hogy az nem piszok, hanem festék.
E rövid kis történet, melyet Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas képzőművész osztott meg a jelenlévőkkel a műhelysétán, igen sokat elárul a Magyar Képzőművészeti Egyetem szellemiségéről.
A képzős lét ugyanis, legyen a hallgató festő, grafikus, szobrász vagy éppen művészetelmélet szakos – s a sort még lehetne bőven, megannyi főszakkal és specializációval folytatni –, valójában egyféle életmód. Vagyis nem más, mint elmélyült és magas színvonalú munka, nemzetközi viszonylatban is egyedülálló képzési rendszerrel és nem utolsósorban kiváló oktatókkal, mentorokkal megtámogatva.
A folyosókon sétálva újabb és újabb világok tárultak elénk. Az egyikben például a szitanyomás rejtelmeit jól ismerő hallgatók dolgoztak, míg a másikban kőnyomatokat készítettek XIX. századi gépekkel, de betekinthettünk a linóleumnyomás rejtelmeibe is.