A Brad Pitt filmjeit bemutató mini toplistánkon elérkeztünk a bronzérmes filmhez. A Ha eljön Joe Black és a Trója után ezúttal egy igazi kultuszfilmet mutatunk be. Egy erősen megosztó mozit, amelynek vannak megszállott rajongói, de jelentős a kritikusainak a tábora is. Ez a film pedig nem más, mint az 1999-es Harcosok klubja (Flight Club).
3. Harcosok klubja (1999)
A film Chuck Palahniuk, 1996-os azonos című regényéből készült. A forgatókönyvet maga Chuck Palahniuk és Jim Uhls írta, a rendező pedig David Fincher volt. Fincher nevéhez számos zseniális film fűződik, melyeken egytől egyig érezhető a sajátos, borongós, ugyanakkor felkavaró stílusa. Ő rendezte többek közt A végső megoldás: Halál (Alien 3, 1992), a Hetedik (Seven, 1995), a Játsz/ma (The Game, 1997), a Pánikszoba (Panic Room, 2002), A Zodiákus (Zodiac, 2007), a Benjamin Button különös élete (The Curious Case of Benjamin Button, 2008), illetve A tetovált lány (The Girl with the Dragon Tattoo, 2011) című filmeket. Nem árulok el nagy titkot azzal, ha kicsit sejtelmesen úgy fogalmazok, hogy fogunk még találkozni filmjeivel filmes utazásunk során.
A Harcosok klubja nagyon érdekes utat járt be. Fincher stílusa, az erőszak képi bemutatása és talán a sokak számára nem egyértelmű utalások és történetvezetés miatt a mozipénztáraknál rosszul szerepelt a film. Az otthoni forgalmazás során viszont igazi kultuszfilmmé vált, és végül hatalmas siker lett, hivatkozási pont, egy sokat idézett alapmű. A történetet egy narrátor meséli el, aki egy igazi átlagember (Edward Norton). Naponta eljár a hivatalba dolgozni, ahol stílszerűen termékvisszahívási ellenőrként dolgozik. Pedánsan, a társadalmi normáknak megfelelően él.
Különféle katalógusokból csodásan berendezi a lakását, a fogyasztói társadalom embere. Mindent használ azokból a a multicégek által forgalmazott termékekből, amiket a reklámok ráerőltetnek. Monoton, sivár, semmitmondó életébe belefásul, inszomniás lesz. Álmatlanságát úgy próbálja gyógyítani, hogy rendszeresen eljár olyan segítő összejövetelekre, ahol súlyos beteg emberek panaszolják el bánatukat, mert úgy érzi, a saját problémája így elenyésző az ott felszólaló szerencsétlen emberekéhez képest. Azonban egyre erőteljesebben jelennek meg rajta a skizofrénia jelei. Számos jelenetben be-be villan másik énje, Tyler Durden (Brad Pitt), míg végül teljesen elhatalmasodik rajta. A klasszikus Dr. Jekyll és Mr. Hyde történet bontakozik ki, de a modern korra formált változatban. Tyler kimondja és bátran meg is csinálja, amit névtelen hősünk nem mer. A történetet végigkísérő nő, Marla Singer (Helena Bonham Carter) is úgy jelenik meg, mint az alteregó szeretője, akit azonban főhősünk szeret. Ez a kettősség végigvonul a filmen. Az Edward Norton által alakított kisember egyszerre imádja és utálja az alteregóját.