Hollywood és Homérosz nem mindennapi találkozása.
Brad Pitt filmjeit bemutató sorozatunkban a Ha eljön Joe Black után ezúttal egy igazi szuperprodukciót mutatunk be. A film ugyan nem tartozik Pitt legnagyobb színészi alakításai közé, de mégis gyakorlatilag a hátán viszi az egész produkciót. Nélküle, dacára a hatalmas költségeknek és a valóban impozáns látványvilágnak, talán nem is lenne érdemes róla beszélni. De mivel ő is és több neves színész is szerepet vállalt benne, a 2004-ben készült Trója (Troy) felkerült a történelmi filmek képzeletbeli sikerlistájára.
4. Trója (2004)
A filmet még hollywoodi szemüvegen át nézve is komoly összegből készítették el. Azonban a befektetett mintegy 175 millió dollár végül busásan megtérült, hiszen közel 497 millió dollárt hozott a készítőknek. 2004-ben a 8. legtöbb bevételt hozó film volt. A mozit Wolfgang Petersen rendezte, a forgatókönyvet pedig Homérosz Íliász című eposzából David Benioff írta. A német származású Petersen számos nívós filmet jegyez, többek között a Végtelen történet (The NeverEnding Story, 1984), a Kedves ellenségem (Enemy Mine, 1985), a Célkeresztben (In the Line of Fire, 1993), a Vírus (1995), Az elnök különgépe (Air Force One, 1997), a Viharzóna (The Perfect Storm, 2000) és a Poseidon (2006) című alkotásokat.
A befektetett dollárok látszanak a produkción, hiszen csodálatosak a díszletek, a jelmezek, igazi hollywoodi szuperprodukció a Trója. De valljuk be, egy nagy formátumú történelmi filmet csak ilyen feltételekkel szabad elkészíteni. A másik nagyon fontos elem a színészek kiválasztása. Nos ez is nagyszerűen sikerült a készítőknek. A görög mitológia alakjait olyan sztárok keltik életre, mint Brad Pitt, aki Akhilleuszt, az istenek fiát játssza; Eric Bana, aki Hektórt, Trója hercegét alakítja; Orlando Bloom Parisz bőrébe bújik; Sean Bean alakítja magát Odüsszeuszt, Peter O’Toole pedig Priamoszt, Trója királyát formálja meg.
Erős a színészi gárda, ráadásul valamennyien remekül alakítják a saját történelmi szerepüket. Így kimondhatjuk, hogy a Trója című film a pazar látványvilága mellett a remek színészi játékokról is emlékezetes. A film cselekménye nagy vonalakban és kisebb-nagyobb változtatásokkal az Íliász történetét, valamint a trójai háború köré szőtt mondavilág eseményeit követi. A film valósághűségre törekszik, így nélkülözi az alapmű mitikus elemeit, leginkább az istenek beavatkozását. Nyomon követhetjük a spártai királyné, Helené (Diane Kruger) a trójai Parisz herceg általi elrablását, az Apollón istenen elkövetett sértést, a görögök és trójaiak harcát, Patroklosz halálát, az Akhilleusz és a Hektór közti párviadalt, halálukat, valamint a trójai faló cselét. De sajnos Wolfgang Petersennek nem sikerült igazán az áttörés ezzel a filmmel. Felszínes, sokszor indokolatlanul eltér az eredeti műtől, és számos hibát is tartalmaz.