– Milyen kutatásokat végez, támogat az intézet?
– A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézetének (MMA MMKI) négy pillére van, négy fontos funkciót lát el. Az MMA 2018-ban indította el a művészeti ösztöndíjprogramot, melynek lebonyolítója az MMKI, ez az egyik fő feladata.
Évente száz fiatal és középgenerációs művészt támogat az MMA három évig havi kétszázezer forinttal.
Az ösztöndíjasok négyhavonta találkoznak, hogy beszámoljanak a munkájukról, megbeszéljék a kérdéseiket egymással és az akadémikusokkal. Az ösztöndíjprogram egyik célja éppen a kapcsolatépítés, a programszervezés, egyes eseményekbe a sajtó bevonása és a feltörekvő tehetséges új generációk ismertségének a növelése. Szakmailag is támogatjuk őket, és az ösztöndíjprogramot követően is nyomon követjük a pályájukat, igyekszünk segítséget nyújtani nekik. Az MMKI másik pillére a művészekkel és művészetekkel foglalkozó tudományos kutatások megszervezése és lefolytatása. A harmadik a Digitalizációs Központ és Szakkönyvtár a Pesti Vigadóban. Itt elsősorban az MMA akadémikusaihoz és a művészetelmélethez kapcsolódó könyvtári állományt gyűjtünk és digitalizálunk, egyes művészhagyatékok kezelésében, kutathatóvá tételében segítünk. Egy-egy akadémikus életművéhez kapcsolódó dokumentumokból külön katasztereket hozunk létre, megkönnyítve a tudományos kutatást, feldolgozást is. A negyedik pillér a Makovecz-központ és -archívum támogatása.
– Milyen további lehetőséget lát az intézetben folyó művészeti, illetve kutatói munkában?
– Célunk, hogy sokrétű kapcsolatokat építsünk ki művészetelméleti kutatásokat (is) folytató kutatóintézetekkel, például egyetemekkel, múzeumokkal és az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) különböző kutatóintézeteivel. Projekteket finanszírozunk, amelyekben különböző intézményeknél dolgozó szakemberek vesznek részt. Az MMKI eddigi kutatásai is egy széles körű anyagot fogtak át, amelyek a kortárs jelenségek mellett inkább történeti, szerzői jogi és elméleti kutatások voltak. Idén nyáron viszont az MMA új irányelveket határozott meg:
koncentráljunk a kortárs valóságra, a művészekre, művekre és az alkotás folyamatára.
Például arra, hogy a művek, művészek hogyan reflektálnak a társadalmi problémákra, vagy hogy mit jelent és jelenthet a művészet a mai korban. Olyan művészekkel is szeretnénk intenzíven foglalkozni, akik eddig nem kapták meg az őket megillető figyelmet, holott komoly életművük van. Az MMA már korábban is számos konferencián és kötetben foglalkozott a kánonok árnyaltabbá, teljesebbé tételével. Ezek egyik tanulsága, hogy túlreprezentáltak a nemzetközi trendekre fókuszáló, ezekhez igazodó irányzatok, csoportok és művészek. Míg az „itt és most” problémáival foglalkozó, a helyi hagyományokból merítkező és a sajátos, magyar arculattal, egyéni innovációkat hangsúlyozó alkotók alulreprezentáltak. Az MMKI mint kutatásszervező intézmény egy széles körű hálózatot kíván létrehozni e kutatási stratégia megvalósítására.