A doni katasztrófa nyolcvanadik évfordulójára emlékeztek tegnap az ismeretlen katona sírjánál

A doni katasztrófa 80. évfordulójára emlékeztek tegnap az ismeretlen katona sírjánál Pákozdon. A megemlékezésen felavatták a Nemzeti Örökség Intézete és a Katonai Emlékpark Pákozd nemzeti emlékhely által felállított parcellakövet, amely egy QR-kód segítségével minden látogatónak tájékoztatást ad az ismeretlen katona exhumálásáról, hazahozataláról és újratemetéséről.

Magyar Nemzet
2023. 01. 13. 15:30
Fotó: @Tabori Kalman
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcvan éve, 1943. január 12-én kezdődött a második világháborúban a szovjet Vörös Hadsereg támadása a Don-kanyarban, amelynek következtében a 250 ezer fős 2. magyar hadsereg kötelékéhez tartozó honvédek és munkaszolgálatosok közül mintegy 125-130 ezren estek el, sebesültek meg vagy estek fogságba.

A doni katasztrófa 80. évfordulójára emlékeztek tegnap Pákozdon. Fotó: Tábori Kálmán

Az ismeretlen katona sírjánál tartott tegnapi megemlékezésen Vargha Tamás, a térség országgyűlési képviselője, a Honvédelmi Minisztérium miniszterhelyettese arra mutatott rá, hogy mivel a doni hősök életükben nem kaphatták meg az őket megillető tiszteletet, nekünk, utódoknak kell ezt megtennünk.

Ezeket a katonákat is bűnösökként kezelték, hiszen a Szovjetunió ellen fogtak fegyvert, így hőstetteik nem létezhettek. Vargha Tamás kiemelte, a Don-kanyarban végsőkig helytálló honvédek hősök voltak, az elesettek hősi halottak, fegyverviselőként és -használóként nem áldozatok, hanem áldozatot hozó magyar katonák, akikre ezért tisztelettel kell emlékeznünk, méltatva kitartásukat és példaként tekintve kötelességtudásukra az emléküket őrző emlékkápolnánál. 

Mi, fehérváriak patriótaként nagyon büszkék vagyunk, hogy ez a kápolna az első emlékmű a rendszerváltás után, mely egy méltatlanul elhallgatásra ítélt hadsereg és elfeledett halottainak tisztessége érdekében épült. Emlékezünk hát kegyelettel és méltósággal, azzal a gondolattal és hittel a szívünkben, hogy a vesztes csatáknak is vannak hősei!

– zárta a beszédét a miniszterhelyettes.

Móczár Gábor, a Nemzeti Örökség Intézetének (Nöri) főigazgatója a beszédében hangsúlyozta: a Nemzeti Örökség Intézete tavaly indította el azt a kezdeményezését, amelyben úgynevezett okos parcellaköveket helyeznek el olyan temetkezési helyeknél, amelyekben a Nemzeti Sírkert részeként védett sír található. Bár a pákozdi nemzeti emlékhelyen található ismeretlen katona sírja nem lehet része az állam által védett sírok közösségének, az itt felállított hasonló parcellakő a rajta szereplő QR-kód segítségével mindenkinek részletes tájékoztatást ad az itt nyugvó ismeretlen hős exhumálásáról, hazahozataláról és újratemetéséről.

 A Don-kanyarban történtek arra tanítanak minket, magyarokat, hogy idegen érdekekért, más nemzetek közötti harcban részt venni csak felesleges és súlyos áldozatokat jelenthet nemzetünknek. Ma, amikor háború zajlik a szomszédunkban, különösen fontos ezt a tényt minden nap szem előtt tartani, és minden erőnkkel a békéért harcolni. Erre emlékeztessen mindannyiunkat a ma felavatott, tájékoztatást és méltó megjelölést szolgáló szimbólum

– mondta a Nöri főigazgatója.

 

Borítókép: Vargha Tamás beszédet mond a tegnapi eseményen (Fotó: Tábori Kálmán)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.