Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Elérkeztünk Tom Cruise filmjeit bemutató mini toplistánk ezüstérmes pozíciójáig. Ezúttal azonban rendhagyó módon a második helyet nem csupán egy film szerezte meg, hanem egy immár kétrészes klasszikus, a Top Gun és a Top Gun: Maverick. Mindenképpen együtt szerettük volna tárgyalni ezt a szorosan összekapcsolódó két filmet, annak ellenére, hogy 36 év telt el a két mozi megjelenése között. Mind a két film kuriózum a maga nemében, hiszen a Top Gun a nyolcvanas évek egyik legmeghatározóbb filmje, igazi klasszikus. Mind a színészek, mind a csodálatos repülők, mind a filmben felcsendülő dalok miatt valódi kultfilmmé vált az évek során. Ráadásul az 1986-os Top Gun elérte azt, hogy a főszereplő Tom Cruise, jellegzetes napszemüveges posztere egyszerre volt a tinilányok és a kamaszfiúk szobájának a falán, természetesen más-más indokból. Míg a lányoknak nagyon tetszett a sármos színész, addig a fiúknak imponált a vagány pilóta kalandos élete. A 36 évvel később bemutatott folytatás pedig világszerte 1,4 milliárd dolláros bevételt hozott, ezzel a legtöbb bevételt elérő film lett 2022-ben, arról nem is beszélve, hogy Tom Cruise karrierjének legsikeresebb filmjévé vált.
Ehud Yonay-nak a California magazinban 1983-ban megjelent Top Guns című cikke ihlette a forgatókönyvet, amit Jim Cash ésJack Epps Jr. jegyzett. A film producereként megjelent Jerry Bruckheimer, aki szintén letette a névjegyét a nagy költségvetésű szuperprodukciókban. A nevéhez köthető a Beverly Hills-i zsaru két része, a Top Gun 1986-ból, a remek Veszélyes kölykök (Dangerous Minds, 1995), a Con Air – A fegyencjárat (Con Air, 1997) vagy éppen a Nemzet aranya (National Treasure) sorozat mindkét epizódja.
A film Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) fiatal pilóta története, akinek jó amerikai katonaként az a vágya, hogy a legjobb legyen. Sikerül is bekerülnie az öthetes TOPGUN elnevezésű kiképzési programba. Azonban egy gyakorlaton barátja, Nick „Goose” Bradshaw hadnagy (Anthony Edwards) balesetet szenved és meghal. Pete magát vádolja a szerencsétlenségért, és soha többé nem akar repülni. Ebből adódnak a konfliktusok, természetesen a szerelem is megérkezik, az önmagát marcangoló pilóta életébe, a kiképzésen oktató asztrofizikus Charlotte „Charlie” Blackwood (Kelly McGillis) személyében. Na és természetesen az amerikai filmekből kihagyhatatlan karakter, az örök ellenfél is adott, a legalább olyan tehetséges pilóta Tom „Iceman” Kazansky (Val Kilmer) alakjában, akivel Maverick egyből rivalizálni kezd. Ez a koktél: a csodálatos repülők, egy nagy trauma, jóképű pilóta srácok, szép nők, rivalizálás, szerelem és a nagyszerű zene adja a Top Gun-jelenség lényegét. Maga film remek szórakozás, könnyed, de mégis adott pontokon érzelmes és komoly is tud lenni.
A Top Gun minden, amit a 80-as évek jelentett a moziban. A szereplők lenyűgözőek, nagyon jól kitalált karakterek, ugyanakkor, hogy hibát is említsünk, a jellemrajzok elnagyoltak, nincsenek kibontva, de ez valójában nem is szükséges egy pazar, jól megkomponált akciófilmhez. Egyes információk szerint a forgatás során Tom Cruise-nak háromszor is be kellett ülnie egy valódi F-14 Tomcat vadászrepülőbe, ahol az első alkalommal elhányta magát, de a második két utazás már könnyebben ment a számára, illetve Cruise-nak magas talpú cipőt kellett viselnie a Kelly McGillisszel való közös jeleneteiben, ugyanis a színésznő jóval magasabb volt nála, de ez nem vont le semmit a színészi alakításából. A mozi megtalálható a Steven Jay Schreider által összeállított, 101 akciófilm, amit látnod kell, mielőtt meghalsz (101 Action Movies You Must See Before You Die) című könyvben. A Top Gun társadalmi hatása is elképesztő volt. A mozipremier után sokszorosára nőtt a katonának jelentkező fiatalok száma, hiszen hirtelen minden srác Maverick vagy Iceman akart lenni.
Ma már ez a hatás nem várható el, hiszen a fiatalok ingerküszöbe sokkal magasabban van, mint volt 1986-ban. De a Top Gun folytatása, a Top Gun: Maverick 2022-ben mégis hatalmasat ment a kasszáknál, világszerte 1,4 milliárd dolláros bevételt hozott. Talán pont azért, mert ma az ilyen Maverickhez hasonló, hús-vér hősök hiányoznak a mozivászonról, nem mindenkinek jön be a szuperhősök valóságtól elrugaszkodott világa.
Top Gun: Maverick
A Top Gun folytatásának ötletét még 2010-ben jelentette be a Paramount Pictures. A eredeti projektben Tom Cruise és Val Kilmer mellett benne lett volna az első epizód rendezője, Tony Scott is, de ő sajnálatos módon 2012. augusztus 19-én öngyilkos lett, leugrott a Vincent Thomas-hídról. Így teljesen át kellett ütemezni a filmkészítés folyamatát. A mozit végül Joseph Kosinskirendezte Ehren Kruger, Eric Warren Singer és Christopher McQuarrie forgatókönyvéből, valamint Peter Craig és Justin Marks történetéből. Kosinski korábban már dolgozott együtt Tom Cruse-zal, a 2013-asFeledés (Oblivion) című filmben.
A Top Gun: Maverick Wikipédia-oldala szerint a forgatás 2018 májusától 2019 áprilisáig tartott Kaliforniában, Washingtonban és Marylandben. A filmet IMAX-minősítésű 6K-képernyős kamerákkal forgatták. Közben a Covid-járvány is közbeszólt, tovább csúsztak a munkálatok. A Top Gun: Maverick premierje egészen 2022 tavaszára tolódott el, de a folytatás a vártnál is nagyobb sikert hozott. A hatalmas bevétel mellett a kritikusok körében is népszerű volt a film, az idei Oscar-gálán jelölve volt a legjobb film kategóriában, és bár nem sikerült elhódítania díjat, a jelölés ténye is figyelemreméltó.
A történet 36 évvel elődje után játszódik, és Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) életét követi nyomon, aki visszatér az Egyesült Államok haditengerészetének csapásmérő vadászpilóta-oktató programjához, ahol szembe kell néznie a múltjával. Egy csapat nagyon tehetséges, fiatal vadászpilótát kell kiképeznie, akik között feltűnik elhunyt barátjának, Goose-nak a fia is, Bradley „Rooster” Bradshaw hadnagy (Miles Teller), akit meg szeretne védeni, már csak az apja emléke miatt is. Jó a sztori, nagyszerű, hogy sikerült megszerezni a folytatáshoz Tom Cruise mellett az egykori nagy vetélytársat, Tom „Iceman” Kazanskyt, akit Val Kilmer még betegen is zseniálisan alakít. Ki kell még emelni a mindig remek Ed Harrist, aki most is tűpontosan alakítja Chester „Hammer” Clain ellentengernagyot.
A látványvilág szemet gyönyörködtető, hiszen a mai technika minden vívmányát fel tudták a készítők vonultatni. A repüléses jelenetek lélegzetelállítóak, még azoknak is tátva maradt a szája a moziban, akiket igazán nem vonz, nem érdekel a repülés. Végre egy folytatás, ami bár hatásában nem, de minőségében nemcsak, hogy felvette a versenyt az alapművel, de nagyon sok mindenben le is körözte. A látványvilágon túl, érzékelhető az is, hogy megpróbáltak a készítők nagyobb figyelmet fordítani a jellemek kidolgozására, amit én nagyra értékelek.
Néhány érdekesség a filmmel kapcsolatban: a Paramount Studios globális partnere, a Matchbox játékgyár számos repülőgépmodellt dobott a piacra (F-14 Tomcat, Boeing Super Hornet, P-51 Mustang stb.) és nagy bevételt tudtak generálni ezekből a termékekből. A Top Gun-mozikhoz elengedhetetlenek a zeneszámok, ezek is hozzájárultak a filmek népszerűségéhez. Az első, 1986-os mozihoz aBerlin együtteskomponálta a Take My Breath Away című dalt, ami végül meg is nyerte az Oscar-szobrot a legjobb eredeti dal kategóriában, a Top Gun: Maverichez pedig Lady Gaga írt betétdalt Hold my Handcímmel, érdekesség, hogy Lady Gaga abban az évben született, amikor az első Top Gun-filmet bemutatták.
Mindent összevetve a Top Gun mindkét epizódja korszakalkotó film. Az 1986-os első rész páratlan volt a maga nemében, igazi kultuszfilm lett belőle, a 2022-es folytatás pedig magasan kiemelkedik a mostani mozikínálatból, bebizonyítva azt, hogy nem csak a szuperhősök világa érdekli az embereket. Sorozatunkban a Top Gun-sztori ezüstérme, mind Tom Cruise színészi játéka, mind pedig a filmek minőségének tekintetében megérdemelt.
(Az Idővonal összeállításának az első film bemutatójának az időpontját vettük figyelembe, mert arra az esztendőre sokkal kevesebben emlékeznek, emlékezhetnek, mint a folytatás 2022-es időpontjában történt eseményekre.)
Idővonal: A Top Gun című filmet 1986-ban mutatták be, abban az évben, amikor Magyarországra érkezett Mihail Gorbacsov, az SZKP KB főtitkára, aki átfogó megbeszéléseket folytatott Kádár Jánossal, az MSZMP főtitkárával, Fonyódi otthonában gyógyszer-túladagolás által öngyilkos lett Magyarország első szépségkirálynője, a 17 éves Molnár Csilla, a Queen együttes teltházas koncertet adott a budapesti Népstadionban, aláírták a McDonald’s éttermi hálózat magyarországi kialakításáról szóló szerződést, a világtörténelem egyik legsúlyosabb atomkatasztrófája békeidőben: felrobbant a Csernobili atomerőmű egyik reaktora, Budapesten március 15-én a Lánchídra vonuló békés fiatalokat feltartóztatta és megverte a rendőrség, az incidens „lánchídi csata” néven híresült el, üzembe helyezték az újjáépített budavári siklót, megkezdte sugárzását a Danubius Rádió, Magyarország első kereskedelmi rádiója, az űrkutatás történetének egyik legsúlyosabb szerencsétlensége: az indítás után 73 másodperccel felrobbant a Challenger amerikai űrrepülőgép, a hét utas életét veszti. És Argentína nyerte a Mexikóban rendezett labdarúgó-világbajnokságot, az NSZK válogatottját győzte le a döntőben, 3-2 arányban. - Wikipédia.
A jövő héten a Tom Cruise filmjeit bemutató sorozatunkban már az aranyérmes produkcióval érkezünk.
Borítókép: Jelenet az 1986-os Top Gun című filmből: Charlotte „Charlie” Blackwood (Kelly McGillis) és Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) - (Fotó: UIP-Duna Film)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.