– A minap különleges koncert volt a Szaporcai Cifraházban. A Karosi Júlia Quartet lépett föl. Hogy fogadták az Ormánságban a zenei kísérleteket is felvállaló jazzegyüttest?
– Elképesztő hangulat volt az egykori istállóból és kovácsműhelyből egybenyitott térben. Juliék nagyon profik, a hazai jazz élvonalát képviselik, élvezet volt hallgatni őket, nagyon jó energiákat hoztak a helyszínre, mi pedig olyanokat is bevonzottunk a településről vagy a környékről, akik valószínűleg előszőr hallgattak élőben jazzt. Azt gondolom mindenki átadta magát a zenének, csak bennem volt kis feszültség a fogadtatás miatt, de ez a koncert végére teljesen elpárolgott. Ováció volt és vastaps.

– A koncert mellett fotókiállítás is volt a kultúrpajtában. Milyen kulturális programok zajlanak itt? Vagy kérdezem inkább úgy, melyek voltak a legnépszerűbb rendezvények?
– Pécsi egyetemi körökből Pécs környékének egyik legizgalmasabb vidékfejlesztési helyszíneként jellemeztek minket. Ennek megfelelően több kiállítást is megtekinthetnek a látogatók. Az egyik helyiségben Ruprech Judit, régi fotós barátunk Hemző Károly-díjas sorozata látható, a lakóházhoz tartozó, a hatvanas években hozzáépített teraszon, ami egy jó kis kiállítótér, éppen a Siklós környéki szőlőhegyek – ahová az ormánságiak is jártak szőlőt művelni, bort készíteni és persze mulatozni, párt keresni – emlékeiből idéz jó néhány jelenetet Zentai János néprajzkutató által készített kép. A kiállítást és a hozzá tartozó előadást Kurucz Réka hozta el hozzánk, aki szintén néprajzos. A címe: A siklósbodonyi búcsú szőlőhegyi emlékei. A hétvégén én is kiállítottam egy régebbi, Pár arc című fotósorozatomat, amin húsz jól ismert, illetve ismeretlen nő őszinte, smink és mindenféle maszk nélküli portréját láthatjuk. A kiállítás azt a kérdést boncolgatja, hogy milyennek akarunk látszani és/de milyenek vagyunk valójában? De lesz még falvédő gyűjteményünkből felvillantó vagy éppen kötött székeket vagy az ormánsági szőtteseket bemutató kiállítás is.

– Milyen szempontok szerint válogatnak? Honnan tudják, mi lesz érdekes?
– Tulajdonképpen egy általunk összeállított programsorozat zajlik a Szaporcai Cifraházban, ami az alapítványunk sikeres pályázata után a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre, és a Kárpát-medencei kultúrpajta- és tündérkert-hálózat program részeként valósul meg. A legnépszerűbbek, és ez persze mindig utólag derül ki a látogatók számára, mindig a különlegességek. Ilyen volt a már említett jazzkoncert vagy a Misina zenekar különleges zenei élményt nyújtó előadása. Ők az Ormánság népzenei és énekes hagyományának régies elemeit elevenítették meg. A zenekar tagjai a tájegység rekonstruált népzenei képét igyekeztek árnyalni és gazdagítani a koncerten. Persze a saját építésű kemencében sült rétesek, lepények vagy kovászos kenyerek is sok embert vonzanak a helyszínre.