McCarthy, aki Ernest Hemingway, valamint William Faulkner után a legnagyobb amerikai írónak tartanak, és akikhez egyébként gyakran hasonlították, természetes halállal hunyt el az Új-Mexikóban fekvő Santa Fében lévő otthonában – tudatta közleményben a Penguin Random House kiadó az író fiára, John McCarthyra hivatkozva.
Élete első hatvan évében alig volt ismert, a nagy áttörést a Határvidék-trilógia első részével, a Vad lovakkal érte el, ami mindent megváltoztatott. A könyvből filmet forgattak, akárcsak a 2005-ben kiadott Nem vénnek való vidékből és a 2006-ban megjelent, Pulitzer-díjas Az út című alkotásából.
Cormac McCarthyt sosem lehetett a vörös szőnyegen látni, visszahúzódó természet volt, alig adott interjút.
A „Vadnyugat krónikása” ifjabb Charles Joseph McCarthy néven született 1933. július 22-én a Rhode Island-i Providence-ben, hatgyermekes ír katolikus családban, később vette fel az ősi ír Cormac nevet. Apja ügyvéd volt, és az író Tennessee-ben nőtt fel viszonylagos jólétben, de Közép-Amerikában nem érezte otthon magát.
„Korán megéreztem, hogy nem lesz belőlem tiszteletreméltó amerikai állampolgár. Attól a naptól fogva gyűlöltem az iskolát, hogy betettem oda a lábam” – mondta a The New York Timesnak 1992-ben adott egyik ritka interjújában.
Első műve, az 1965-ben megjelent, a tennessee-i vidéken játszódó The Orchard Keeper Faulkner utolsó kiadójának a kezébe került, aki látott a fiatal íróban fantáziát. Az Isten gyermeke és az Outer Dark című korai művei nem hoztak igazán a konyhára.
Véres délkörök, avagy vörös alkony a nyugati égen (Blood Meridian) című regénye 1985-ben jelent meg, amely megjelenésekor kevés figyelmet ébresztett, de ezt a művét tekintik az első valóban nagy és talán a legjobb regényének. Az erőszakkal teli, hősök nélküli regény egy skalpvadász banda történetét meséli el a XIX. századi Vadnyugaton.
A Határvidék-trilógia első darabja, a Vad lovak, amely egy határ közeli texasi tanyán játszódik, végre elhozta számára az elismerést az 1990-es években.
Aztán sorsa egyre csak jobbra fordult.
A trilógiát követő Nem vénnek való vidék című regényét Joel és Ethan Coen rövidesen filmre vitték. Az alkotás 2007-ben elnyerte a legjobb filmnek járó Oscart.
Az út című regénye még a korábbiaknál is sötétebb világba vezeti az olvasót. Egy ismeretlen katasztrófa utáni világban, amely véget vetett a társadalomnak és az élelmiszer-termelésnek, egy apa és a fia vándorol reménytelen emberek között egy elpusztult tájon át.
Az út című regényből is készült film, amely számos díjat nyert.
Hosszú szünet után 2022-ben jelent meg az idős író The Passanger és Stella maris című regénye.
Nihar Malaviya, a Penguin Random House elnök-vezérigazgatója közleményében hangsúlyozta: „Cormac McCarthy megváltoztatta az irodalom irányát. Hatvan éven át leplezetlenül a foglalkozásának szentelte magát, és az irodalom világának határtalan lehetőségeit és erejét fedezte fel.”
Cormac McCarty háromszor volt házas, harmadik feleségétől, Jennifer Winkley-től 2006-ban vált el. Két gyermeke van: az 1962-ben született Cullen és az 1998-ban született John.
Borítókép: Cormac McCarty (Fotó: AFP/Getty Images/Setphen Lovekin)