A Magyar jazz napja Zsoldos Béla, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ütőhangszer oktatójának ötlete nyomán indult útjára, első helyszíne a Sziget fesztivál volt, ahol 14 órán keresztül szólt jazz kétszáz fellépővel. A rendezvény azóta bejárta az országot, idén 15. alkalommal rendezik meg az ünnepi koncertsorozatot, amelynek a Magyar Zene Háza ad otthont. A rendezvény célja eljuttatni a műfaj legsikeresebb, legjobb hazai és nemzetközi előadóit, szólistáit a szélesebb közönség elé, bemutatkozni a fesztiválok többezres nézőserege előtt, szemben a klubkoncertek sajátos, a műfajra jellemző, az előadó és a közönség közötti kapcsolatra épülő előadásmódjával. A nyolc-tíz órás koncert, évente hatvan-nyolcvan fellépővel, az egyik legnagyobb hazai eseménye a műfajnak.

A korábbi években többezres nézősereg hallhatta a Budapest Jazz Orchestra és George Duke, az In Line és Dennis Chambers, a László Attila Band és Tommy Campbell, a Morgan Workshop és Billy Cobham, a Modern Art Orchestra, a Dresch Quartet, a Balázs Elemér Group és még sok más, kiváló jazzformáció koncertjét. E rendezvénnyel a műfaj önállóan képviselteti magát a legnagyobb hazai fesztiválokon, s így hívja fel a figyelmet a jazz értékeire és a hazai előadók, zeneszerzők jelentős művészeti tevékenységére.
Az ötletgazda, Zsoldos Béla korábban úgy fogalmazott: azért fontos ez az esemény, mert sokan a nézők közül egy ilyen fesztiválon kerülnek közelebb a jazzhez.
Jazzünnep a Magyar Zene Házában
Az ünnepi koncertsorozat idén is birtokba veszi a Magyar Zene Házát. A programsort az elsősorban instrumentális jazzt játszó Symbiosis 5 koncertje nyitja. Tagjai a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen és a Bartók Béla Konzervatóriumban folytatott tanulmányaik során találkoztak, és mára valamennyien aktív közreműködői a magyar jazzéletnek. 2020-as megalakulásuk óta koncerteznek hazai és külföldi helyszíneken, valamint számos nemzetközi verseny fődíját is megnyerték. Zenéjüket erősen átitatja a modális és a kortárs jazz, de sok más zenei elemet is előszeretettel alkalmaznak saját szerzésű dalaikban.