A Hajdúkerület egykori székházában immár egységes képet alkothatnak a Hajdúság és benne Hajdúböszörmény város történelméről és néprajzáról az érdeklődő látogatók.
Az intézményben csaknem harminc év után jöhetett létre egységes állandó kiállítás, ami a Nemzeti Kulturális Alap Magyar géniusz programja részeként és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének támogatásával valósult meg.
Az állandó tárlat a magyar vészkorszak tragédiáit mutatja be, a magyarországi zsidókat ért meghurcoltatás, a gettósítás és az elhurcolás eseményeit idézik fel a bőröndök.
Az üresen maradt lakások kiállítási enteriőrjei vallanak a borzalmakról.
A kiállítás készítői a Magyarországot ért második világháborús bombázásról is megemlékeztek. 1944. április 3-án – Magyarország német megszállása után két héttel – megkezdődtek a szövetségesek bombázásai is, amelyek nem kerülték el a Hajdúságot sem. A légitámadás a térségben elsősorban vasúti közlekedési csomópontok és ipari létesítmények ellen folyt.
A böszörményi tárlat egyebek között bemutatja a szovjet érdekszférába került Magyarország életét is: felidéződnek a Rákosi- és Kádár-korszak diktatúrájának legsötétebb napjai.
Két megújult terem várja az érdeklődőket, amellyel most már a Hajdúsági Múzeum jövőre biztosan méltón tudja megünnepelni fennállásának 100. évfordulóját.
Borítókép: Részlet a hajdúböszörményi kiállításból (Forrás: Hajdúsági Múzeum Facebook-oldala/Horváth Tamás)