A villámcsődületről beszámoló muzsa.sk szlovákiai magyar kulturális magazin részletesen ismerteti az épület történetét. Az összefoglalóból kiderül, hogy a fontos létesítmény megalapításának igénye 1905-ben merült föl, mégpedig azzal a tervvel, hogy a megvalósítás érdekében egyesíteni kell a komáromi Múzeum Egyesület gyűjteményeit, a vármegyei könyvtárat és a Közmívelődési Egyesületet, s azokból meg kell alakítani egyetlen nagy kultúregyletet azért, hogy Komáromot kultúrházhoz juttassák. Komárom városa a legszebb telkét, a felszabadult kisgimnáziumot adta át a kultúrház céljaira. Akkoriban nem siettek az ilyesmivel, s persze viták is akadályozták a haladást, ezért csak 1913 tavaszán kezdődtek el a munkálatok, s az építési bizottság a kultúrház megnyitásának időpontjául 1913. november 29-et jelölte meg. Az épület várva várt átadásakor az ünnepi beszédet a Jókai Egyesület akkori elnöke, kultúrtörténetünk fontos alakja, Beöthy Zsolt irodalomtörténész, esztéta, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, a Kisfaludy Társaság titkára mondta.
A lap beszámol arról, hogy a 110 éves jubileum alkalmából megszervezett november 29-i villámcsődületen a helyi Gaudium Vegyeskar, Stirber Lajos karnagy, a Magyar Kultúra Lovagja vezetésével népdalokat és komáromi tematikájú dalokat énekelt. Előzőleg a szervezők a járdára égő mécsesekből kirakták az évfordulót jelző számot, méltó záróakkordként pedig a több tucat résztvevő közösen elénekelte a Himnuszt.
A komáromi Kultúrpalota jelenéhez tartozik, hogy az épületre augusztus 14-én lakat került és elkezdődött a főépület két évig tartó, teljes körű belső felújítása. Bár az átadásra várni kell, a lap beszámol arról is, hogy már papíron van az új, modernebb állandó kiállítás forgatókönyve, amelyen teljesen új és régebben meglevő, immár restaurált, fontos tárgyak, közöttük Komárom vármegye és a komáromi helyőrség 1810. évi zászlaja is helyet kaphat majd. Az új állandó kiállítás a múzeum fennállása 140. évfordulójának évében, 2026-ban akár meg is nyílhat.
A részletes beszámolót ezen a linken olvashatják el.
Borítókép: A Gaudium Vegyeskar lélekemelő dalokkal színesítette az eseményt (Fotó: Nagy-Miskó Ildikó)