Életre kelt Renoir világa

Új vetítéssel bővült a Magyar Zene Háza Hangdóm műsora. Pierre-Auguste Renoir festményeinek audiovizuális adaptációja már január 11-től várja az érdeklődőket a ház leginnovatívabb és legkülönlegesebb helyszínén.

2024. 01. 11. 12:30
Magyar Zene háza
Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bosch és Csontváry után a Hangdóm programja immár harmadszorra kapcsolódik a Szépművészeti Múzeumban bemutatott kiállítások nagy festőihez, amely a jövőben sem lesz másképp, ugyanis az alkotók azt tervezik, hogy a jövőben egyszerre, párhuzamosan indul az itt látható adaptáció a Szépművészeti Múzeumban látható művészek kiállításaival. A legújabb audiovizuális alkotásban Renoir festményei manuális, illetve digitális, úgynevezett generatív képalkotási technikával lendülnek mozgásba. Az animált képi anyagot szintén minden dimenzióban elmozduló zenei tartalom gazdagítja. 

Magyar Zene háza
Alakok, színek, vonalak (Fotó: Bach Máté)

Az alkotás különlegessége, hogy a hallgató-nézőnek lehetősége van olyan közelségből megvizsgálni a képeket, amilyen közelről az eredeti festményeket szabad szemmel nem is lehetne, és ezáltal részesévé válhat a megfestett történeteknek. A vetítés során egészen apró és különleges részletekre figyelhetünk fel, így volt ez a korábbi Bosch által életre hívott adaptációnál is, ahol a pikáns részletek felfedezése azt is megkívánta, hogy látogatókat csak 16 éven felül engedjenek be. 

Magyar Zene háza
Festékfoltok közelről (Fotó: Bach Máté)

Mándli Endre Vazul, a Hangdóm „különleges gazdája” a bemutatón elmondta, Renoir műveinél a minimalizmus mezsgyéjén igyekeztek haladni, amihez a Zene Háza technikusainak a segítségét kérték. A hanganyag létrehozásáért Kalamár Ádám, a vizuális világért Németh Dániel, a hangterezésért pedig Lovász Ákos felelt. Renoir hét művét vették alapul, amelyek során többek között megelevenedik a kor aktív báli világa, amelyhez stílszerűen egy francia sanzont hallhatnak a látogatók. 

Magyar Zene háza
Arcok, gesztusok, ahogy még soha nem láthattuk (Fotó: Bach Máté)

Mindemellett különleges meditatív állapotba is kerülhetünk, Renoir békés, idilli Nők a kertben, vagy a Virágszedés című művei során, amit lágy klasszikus zene vagy éppen természeti hangok, akár madárcsicsergés kísér. A zakatoló világ elől beérkezve kellően feltöltődhetünk kényelembe helyezve magunkat a Hangdóm babzsákjain, miközben elmerülhetünk a festő és akár a saját világunkban is egyszerre.

Borítókép: Dimenziókban kiterjedő festmény (Fotó: Bach Máté)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.