Gótikus nap a BTM Vármúzeumban

Gótikus napot rendeznek a BTM Vármúzeumban szombaton: a gótikus szoborlelet feltárásának 50. évfordulója alkalmából egész napos programmal, többek között tematikus tárlatvezetésekkel, pincelátogatással, különleges játékokkal és színházi előadással várják az érdeklődőket.

Forrás: MTI2024. 04. 18. 14:00
Forrás: BTM Vármúzeum
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A királyi palota előtti polgárházak egyik betömött pincéjéből került napvilágra 1974-ben az a több mint hatvan összeállítható szobortorzóból és több ezer kisebb-nagyobb töredékből álló gótikus szoborlelet, amely alapvetően kitágította ismereteinket Zsigmond király korának udvari művészetéről Az egyházi és világi témákat egyaránt ábrázoló, részben festett szobrok Európa különböző régióiból érkezett elsőrangú mesterek alkotásai, amelyek a szobrászműhely felbomlása után több esetben még félkészen földbe kerültek máig tisztázatlan körülmények között. Az évforduló alkalmával Takács Ágoston régész kalauzolja végig az érdeklődőket a gótikus szoboregyüttest bemutató állandó kiállításon, a tárlatvezetésen szó esik az ásatás kulisszatitkairól és körülményeiről is. 

A már feltárásukkor nemzetközi szenzációnak számító kincsek megújult kiállításon láthatók. Fotó: BTM Vármúzeum

A leletegyüttes mellett a szobrok készítésének a korszakát is megismerhetik az érdeklődők. A Nádméz és tikmony című tárlatvezetésen a középkori gasztronómia kap főszerepet. Áttekintik a középkori főzési és étkezési szokásokat, a társadalom különböző rétegei által fogyasztott ételeket, a korabeli fűszereket.

A szoborlelet termében egy másik szenzációs régészeti lelet is található. 1999-ben, egy sziklába vájt kútból, 10 méter mélyről egy összegyúrt sárgombóc került elő, amelyből a restaurátorok keze alatt felismerhető textildarabok kezdtek kibontakozni.

 A szakértők végül megállapították, hogy ezek a darabok, az úgynevezett magyarAnjou-címeres selyemkárpit összeillő részei. A Zsigmond király idejében földbe került kárpit a középkori magyar történelem egyik legbecsesebb emléke. Az érdeklődők a lelet mellett további, napjainkig sok kérdést felvető tárgyat láthatnak, valamint betekintést nyerhetnek az ásatás kulisszatitkaiba is B. Nyékhelyi Dorottya, a feltárást vezető régész segítségével.

A Liliom, holló, félhold című tárlatvezetésen a Vármúzeum alsó szintjén található középkori királyi palota története és helyreállított terei ismerhetők meg. A II. világháború pusztítását követően az 1950-es években indult meg a korábban nem látható középkori palotarészek régészeti feltárása. 

Az ekkor napvilágra került helyiségek – köztük a Gótikus terem, a Kápolna és a Tárnokház –, várfalak és kertek a helyreállítást követően méltó helyet adnak az egykori királyi palota történetét, épületét és az ásatásokon talált tárgyakat bemutató kiállításnak. 

A tárlatvezetésen a látogató 3D-animációs filmek, lapozható Corvina-másolat és érintőképernyős játékok segítségével repülhet vissza a középkori palota világába.

A palota úgynevezett dongaboltozatos pincéje ezen a napon egyetlen alkalomra megnyílik az érdeklődők előtt. A pincelátogatáson a csaknem két évtizede zárva tartó középkori sírkőkiállításba nyerhetnek betekintést az érdeklődők, és részt vehetnek Takács Ágoston régész tárlatvezetésén. Szoborhistóriák című rendhagyó tárlatvezetésen Egyed Brigitta színész és bohóc közreműködésével életre kelnek a múzeum gótikus szobrai, lesz korabeli élőzene, előadóművészet, középkori vásári színjáték, miközben megismerjük a leletegyüttes és a korszak történetét.

A programról további információk a www.varmuzeum.hu/gotikus-nap linken találhatók meg.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.