Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Az elmúlt héten elindítottuk Humphrey Bogart filmjeit bemutató sorozatunkat. A minitoplistánkon az ötödik helyezett egy kevésbé ismert, de annál jelentősebb mozi, A Sierra Madre kincse (The Treasure of the Sierra Madre) lett. Az előkelő negyedik pozíciót pedig a Raymond Chandler amerikai író által megteremtetett magándetektív, Philip Marlowe első esetét bemutató Hosszú álom (Big Sleep) című krimi szerezte meg.
4. Hosszú álom (1946)
A filmet Howard Hawks készítette Raymond Chandler 1939-es első Marlowe-regényéből. A Hosszú álom forgatókönyvét William Faulkner, Leigh Brackett és Jules Furthman írta. A klasszikus mozi főszereplője Humphrey Bogart, aki Philip Marlowe magándetektívet alakítja, és Lauren Bacall, aki Vivian Rutledge szerepét játssza. A film egyik fontos jellemzője a bonyolult és néha nehezen követhető cselekmény, ami az eredeti regény sajátja is. Azonban ez adja meg azt a sajátos, noire hangulatot, amiről elhíresült ez a nagyszerű mozi. Humphrey Bogart és Lauren Bacall ekkor már népszerű páros volt, és a köztük lévő a kémia jelentősen hozzájárult a mozi sikeréhez. A film premierje 1946-ban volt, és azóta is a film noir műfaj egyik klasszikusának tekintik.
A történet
Philip Marlowe magánnyomozót egy milliomos idős férfi azzal bízza meg, hogy derítse ki, mivel zsarolja lányát egy könyvekkel üzletelő férfi. A detektív felkeresi a könyvkereskedőt, de már csak a hulláját találja – a holttest mellett pedig ott ül megbízója lánya, önkívületi állapotban. Marlowe ettől fogva, ahová csak beteszi a lábát, holttestekbe botlik, kaszinótulajdonosokat és simlis üzletembereket követ, gazdag és veszélyes nők társaságában forog, ügyetlen bérencek lövései elől menekül, cinikus humorát azonban még a legveszélyesebb helyzetekben sem veszíti el.
Az ügyet pedig tovább bonyolítja a gyönyörű és ravasz Vivien, munkaadójának idősebb lánya. A sztori azonban egyre bonyolultabbá válik, ahogy Marlowe mélyebbre ássa magát a bűnözés és korrupció hálójába.
Ki volt Philip Marlowe?
Philip Marlowe egy híres, kitalált magándetektív, akit Raymond Chandler amerikai író teremtett meg. Chandler a Marlowe-karaktert számos regényében és novellájában használta, amelyek közül sokat később filmre is adaptáltak. Marlowe elsőként a Hosszú álom (The Big Sleep,1939) című regényben jelent meg. Ez Chandler első regénye és egyben Marlowe első nagy esete. A detektív hamar népszerű lett először az olvasók, majd a mozirajongók körében is. Marlowe cinikus, szarkasztikus és kemény karaktere pozitív hatást váltott ki a rajongókból. Gyakran magányos farkasként dolgozik, és nem hajlandó megalkudni az igazság keresésében.
Marlowe karaktere a klasszikus hard-boiled detektívtörténetek prototípusa. Chandler írásai híresek a kemény és realisztikus dialógusaikról, valamint a részletesen kidolgozott karaktereikről és helyszíneikről. A nyomozó karakterét számos filmben és tévésorozatban megjelenítették. Leghíresebb megformálója Humphrey Bogart volt, de voltak más színészek is, akik Marlowe-t alakították, többek között Robert Mitchum, James Garner és Elliott Gould. Marlowe karaktere és Chandler írásai nagy hatással voltak a detektívregény-műfajra és a film noir stílusra. Marlowe az egyik legismertebb és legikonikusabb detektív a szépirodalomban. Karaktere és történetei a mai napig népszerűek, és alapvető részei a detektívirodalom klasszikusainak.
Érdekességek
A film forgatásának idején számos változtatás történt a forgatókönyvben, részben azért, hogy jobban kiemeljék a Bogart és Bacall közötti romantikus szálat. A legenda szerint a bonyolult cselekmény miatt még a forgatás során is előfordult, hogy a stábtagok és maga Chandler sem tudta pontosan, egyes jelenetekben ki volt a gyilkos.
A film noir stílusának egyik klasszikus példája, a Hosszú álom sötét és atmoszferikus képi világa, amely nagyban hozzájárult a műfaj ikonikus jellegéhez. A kocsi, amit Humphrey Bogart használt a filmben, ugyanaz a modell, amelyet az 1941-es High Sierra c. filmben is használt, egy 1938-as Plymouth DeLuxe. Mivel Humphrey Bogart-nak és Lauren Bacallnak viszonya volt, így Bogart családi problémái végett nagyon nehézkesen ment a forgatás, mivel sokat ivott. A film elkészülte után 3 hónappal Humprey Bogart és Lauren Bacall összeházasodtak, olvasható a Mafab összeállításában.
Összegzés
A film noire egy nagyon népszerű műfaj. A detektívtörténetek mindig lázba tudták hozni a filmrajongókat. A Hosszú álom az egyik legjobb ebben a műfajban. Mára egy kicsit lassúnak, nehézkesnek tűnik a történet vezetése és a megjelenítés is, a párbeszédek viszont ütősek és frissek. A film olyan hangulatot áraszt, ami mindig megfog, akárhányszor nézem meg. Beszippant Bogart elképesztő játéka. Philip Marlowe karaktere, olyan mintha pont Bogartra találta volna ki Raymond Chandler. Ő a legjobb Marlowe mind közül, akik belebújtak a szigorú, de igazságos nyomozó bőrébe, ezt kijelenthetjük. Bacall pedig káprázatos, szinte forr a levegő, amikor találkoznak a vásznon, és egymásra néznek. Ezt a filmet, bármilyen furcsa, fiatal mozirajongóknak ajánlom a leginkább, mert egy ilyen klasszikus mozit mindenképpen meg kell nézni ahhoz, hogy a mai filmvilágot a helyén tudják kezelni.
Idővonal: A Hosszú álom című filmet 1946-ban mutatták be, abban az esztendőben, amikor Tildy Zoltán magyar miniszterelnök benyújtotta a köztársasági államformáról szóló törvényjavaslatot, az ENSZ közgyűlése Londonban egyhangúlag elfogadta az atomerő nemzetközi bizottság alá helyezését, Franciaországban a Charles de Gaulle vezette kormány lemondott, végrehajtották a Szálasi-kormány tagjain a Népbíróság halálos ítéletét. (Szálasi Ferenc, Vajna Gábor, Beregfy Károly kötél általi, Rajniss Ferenc golyó általi halált halt.), Prágában aláírták a 30 millió dollár összegű magyar–csehszlovák jóvátételi egyezményt. (Wikipédia)
A Humphrey Bogart filmjeit bemutató sorozatunkban a jövő héten már a bronzérmes mozival érkezünk.
Borítókép: Philip Marlowe magándetektív (Humprey Bogart) és Vivian Rutledge (Lauren Bacall) (Forrás: Mafab.hu)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.