Cziffra György világhírű zongoraművész előtt tiszteleg a Magyar Zene Háza előcsarnokában megnyílt utazókiállítás, amely egy hatalmas méretű zongora köré épül. A darabokra tépett zongorainstalláció a műalkotás élményével mutatja be ennek a rendkívüli művésznek a küzdelmeit és diadalát.
Megnyílt a Zene szabadsága – Hommage à Cziffra György című kiállítás
A százhárom éve született Cziffra Györgyre emlékező tárlat megnyitóján Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter arról beszélt, hogy Cziffra György élete, művészi magassága és kitartása példát mutat.
Mint mondta,
Cziffra a magyar történelem fájdalmát és a tehetség diadalát egyaránt magában hordozta. Képes volt a Rákosi-rendszer kényszermunkatáborában maradandóan sérült keze ellenére a világ legjobb zongoristái közé emelkedni.
Varázsa itt van most is közöttünk. Legyünk büszkék rá, hogy olyan nemzethez tartozunk, amely ilyen óriásokat ad a világnak. Kultúránk soha ki nem törölhető, fényesen ragyogó része ő
– hangsúlyozta a tárcavezető.
A tárlat videóinstallációk, érintőképernyők, hangbúrák segítségével tárja elénk Cziffra György életét és művészetét. A két kurátor, Balázs János zongoraművész, a Cziffra-fesztivál művészeti vezetője és Batta András, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója is kiemelte, hogy
Cziffra fordulatos, nehézségekkel teli élete, nemzetközi karrierje, különleges egyénisége, káprázatos improvizációs képességekkel megáldott zsenialitása és a korszak hangulata egyaránt megjelenik az ingyenesen látogatható pop-up-kiállításban, amelyet 2025. január 26-ig tekinthet meg a közönség.
Balázs János szerint a kiállítás lehetőséget ad arra is, hogy elmélyedjünk abban: honnan hová lehet eljutni.
Az este második felében Balázs János rendkívüli vállalásának lehettünk tanúi, ám előtte fiatal tehetségeket díjaztak.
A Cziffra-fesztivál Ifjú tehetség díját olyan tizennyolc év alatti fiatal művészek kaphatják, akik pályájuk legígéretesebb zeneművészei, idén Nagy Konrád kapta ezt az elismerést. Az Innovatív zenei projekt díjat pedig Ungár Cecília és Ráfi Balázs zongoraművészek, valamint Kőműves Janka és Hován Marcell Paszkál táncművészek nyerték el.
Balázs János négy-öt évesen hallotta először Cziffra György Magyar rapszódia felvételeit, ezen az estén ő maga adta elő Liszt Ferenc összes, mind a tizenkilenc Magyar rapszódiáját a Zeneakadémia Nagytermében. A koncert felvezetőjében arról beszélt, hogy az utóbbi hónapokban alaposabban tanulmányozta a Liszt-rapszódiákat, és meghallgatta a legnagyobb cigányzenészek előadásában. Az általuk játszott népies fordulatokat úgy építette be játékába, hogy közben kiemelten figyelt Liszt javaslataira is. Kadenciaszerűen, improvizálva – jelezte Liszt a kottákban, és ezt Balázs János átütő erővel, a legmagasabb művészi szinten képviselte ezen az ünnepi, telt házas hangversenyen.
A virtuóz zongorajáték elkápráztatta a nagyérdeműt, amit egészen biztos, hogy Liszt Ferenc és Cziffra György is ámulattal hallgatott volna. A zongoraművész úgy adta elő Liszt műveit, hogy egy pillanatra sem tudtuk levenni róla a szemünket.
A pódiumon ülve, szinte karnyújtásnyira tőle átélhettük azt a páratlan zenei és művészi élményt, utazást, amely által egyszerre idézte meg Liszt Ferenc és Cziffra György szellemiségét, a zene szabadságát.
Balázs János neve ott ragyog Liszt Ferencé és Cziffra Györgyé mellett. A Magyar rapszódiák előadása nemcsak nagy felkészültséget, technikai tudást, virtuozitást igényel, hanem olyan átszellemülést, ami által közelebb érezhetjük magunkhoz a zeneszerzőt és a műveket előadó zongoraművészt is. Ez a varázslat itt most létrejött és felszabadító, átütő energiákkal párosult.