Demjén Ferenc: Hiába gúnyolódnak Orbán békemisszióján, ő legalább tett valamit

Örömmel észleltem, hogy a közönség soraiban ülő rengeteg fiatal a bemutatón iszonyatosan jól reagált. Nagyon jó érzés volt látni, hogy ezek a gyerekek ismerték és szerették ezeket a számokat, amelyek között olyan is volt, amit már majdnem hatvan éve írtam – mondta a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmről a 78. születésnapját ünneplő Demjén Ferenc, Kossuth-díjas előadóművész, aki december 30-án a Papp László Budapest Sportarénában tartja jubileumi koncertjét. A zenész a Híradó.hu-nak adott interjúban bírálta az Európia Unió háborúpárti politikáját, de a zenei karrierről álmodó fiataloknak is üzent.

Forrás: Hirado.hu2024. 12. 21. 13:23
Demjén Ferenc
Demjén Ferenc Fotó: Demjén Ferenc Facebook-oldala/Váradi Eszter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Demjén Ferenc szerint nehéz utólag hitelesen visszaadni, mit érzett az az ember, aki állandó presszióban élt, abban a korszakban, amikor az olyan „apróságok” mint az elvtársazás és a kötelező jellegű értelmetlen kommunista propaganda átszőtte a mindennapjait.

Demjén Ferenc
Demjén Ferenc december 30-án jubileumi koncertre készül (Forrás: Demjén Ferenc Facebook-oldala/Váradi Eszter)

Demjén Ferenc nevéhez nagyjából négyszáz dal fűződik

A lapokban túlnyomórészt politikusok sikerdumáit lehetett olvasni, hiába volt több újság, mindegyik ugyanazt írta. Már gyermekkoromban is összerándult kicsit a gyomrom később pedig még inkább a kommunizmusból eredő lehetetlen, teljesen logikátlan hibáktól. Érthetetlen volt számomra az utazási tilalom, a szabadság teljes megvonása és az állandó megfigyelés, mert mindenkit megfigyeltek abban az időben. Arról nem is beszélve, hogy az érvényesüléshez be kellett lépni a pártba, tehát ez egy teljesen átláthatatlan világ volt. ’56-ban nyitottam fel először a szememet

– fogalmazott a zenész, aki már a forradalom első napján megérezte, hogy óriási változás van a levegőben.

Beszélt arról is, hogy azonnal megcsapta a szabadság szele a rendszerváltás idején és látja, hogy mennyi minden épült az országban a kilencvenes évek óta.

Mint kifejtette, a háborús öldöklés befejezésének érdekében hazánknak tennie kell valamit, magunkra kell ezt vállalni.

Hiába gúnyolódnak Orbán békemisszióján, ő legalább tett valamit, járt a pápánál, felvette a kapcsolatot az amerikaiakkal, Putyinnal, az ukrán, a török és a francia elnökkel is tárgyalt. Az a kritika, hogy mi Ukrajna ellen vagyunk pedig erős túlzás, hiszen főleg az ukránokat óvjuk, mikor azt mondjuk, hogy nem kell több értelmetlen halál. Stop háború, meg kell állítani a vérontást! Ez a normalitás függetlenül attól, hogy mit károg erről az Európai Unió

– szögezte le a zenész.

Az interjúban kitért arra, hogy mindig is zenész alkat volt, már egészen pici korában különféle hangszereket próbálgatott, klasszikus zenét is játszott, amikor zongorázni tanult.

A slágerek születéséről elmondta, hogy általában társai is vannak a munkában, valaki megírja a zenét ő pedig a szöveget, amikor behozzák a nótát az első próbákra, akkor már érzik, hogy ez ütni fog, mert ha őket megmozgatja, akkor a közönségre is hatni fog.

Nagy sikerrel vetítik a mozik a slágereire felfűzött zenés filmet, a Hogyan tudnék élni nélküled? című alkotást, amelyet egy hét alatt már százezren láttak.

Demjén Ferenc elmondta, hogy nem ő írta a filmben elhangzó összes dalt, rengetegnek Menyhárt szerezte a zenéjét, de a szövegeket ő írta.

 

Megnéztem a premieren, tetszett nekem, volt már hasonló élményem, amikor a  Szerelem első/második vérig című  film főcímdalát énekelhettem

– mesélte a zenész, aki óriási megtiszteltetésként éli meg, hogy film készült a dalaiból.

Örömmel észleltem, hogy a közönség soraiban ülő rengeteg fiatal a bemutatón iszonyatosan jól reagált. Nagyon jó érzés volt látni, hogy ezek a gyerekek ismerték és szerették ezeket a számokat, amelyek között olyan is volt, amit már majdnem hatvan éve írtam

– tette hozzá.

Demjén Ferenc nevéhez nagyjából négyszáz dal fűződik, de sem a nóták, sem a koncertek közül nem tudja kiemelni a legkedvesebbet.

Tényleg majdnem minden díjat megkaptam, ez kimondhatatlanul megtisztelő. A hagyományosnak mondható év végi nagy koncertem, december 30-án a Papp László Budapest Sportarénában lesz. Ez már a 27. arénás buli lesz. Azért csak a 27., mert volt, hogy leégett a csarnok, a pandémia idején pedig nem lehetett megrendezni. Ezek a nagykoncertek számomra olyanok, mintha meghitt kis klubok lennének, ahol a közönséggel együtt otthon érezzük magunkat, pont úgy szoktam játszani, mintha otthon zenélnék és ilyenkor teljesen eggyé válok a közönséggel.

– fejtette ki a zenész, aki az interjúban elárulta, hogy a közismert nóták mellett olyat is fognak játszani december 30-án, amit eddig még nem hallhattak és megpróbálnak becsempészni olyan dalokat is, amit csak ritkán adnak elő, és mindig kedveskednek valami újdonsággal is a közönségnek, az évzáró nagy jubileumi bulijukon.

Demjén Ferenc a zenei karrierről álmodó fiataloknak azt üzeni, hogy 

először is csak az kezdjen el ezzel a műfajjal foglalkozni, aki nem azért akar zenész lenni, hogy híres és pénzes emberré váljon, mert mindenki azt hiszi, hogy itt ömlik a pénz. Akik viszont a tehetségüket szeretnék kibontakoztatni a zenében, azok kezdjék el, csináljanak akárhány együttest, de az nagyon fontos, hogy ne utánozzanak, ne szolgálják ki a trendeket, hanem legyenek önmaguk.

A zenésszel készült teljes interjút ide kattintva olvashatják.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.