A Cziffra-fesztivál a klasszikus zeneművészet mellett a kezdetektől bemutatja a zene élő és improvizatív irányait. Izgalmas művész- és műfaji találkozások, újszerű programok, zene és egyéb művészeti és tudományos ágak összekapcsolódásai kötődnek a fesztivál nevéhez, amely mára márkanévvé nőtte ki magát a hazai fesztiválpiacon.
A Cziffra-fesztivál estjének ezúttal az improvizáció áll a középpontjában
A pillanatban létezés öröme – oly sok más mellett – az improvizáció, amely alapköve a jazznek, a népzenének és bizonyos fokig a klasszikus zenének is.
Ezen az esten a rögtönzés művészetét ünneplő koncert előadói a magyar jazz és könnyűzene, a népzene és a cigányzene ikonikus alakjai, akiknek az improvizálás az anyanyelve.
Dresch Mihály olyan előadó, aki az amerikai jazz harmóniamozgását és technikáját a magyar népdalkinccsel és lelkülettel ötvözi páratlan módon, művészete iskolát teremtett.
Lakatos Mónika a zenéjével bátran és őszintén avatja be a világot a cigány lelkület mélységeibe. Az énekesnő egyetlen magyar nőként és a világon egyetlen roma előadóként megkapta a rangos nemzetközi elismerést, a Womex-életműdíjat.
Az est másik női fellépője Gubik Petra, aki színésznőként és énekesnőként is bebizonyította már sokoldalúságát, Balázs János pedig mind a klasszikus zenei virtuozitás, mind az improvizáció és a műfajok közti átjárhatóság nagymestere.
A koncerten az előadók az ismert melódiákon kívül saját zenei világukat is bemutatják, de műfajokon átívelően, együtt is megfogalmaznak zenei gondolatokat, ezzel izgalmas és megismételhetetlen utazásra hívják a közönséget.