Hansági Ágnes irodalomkutató szerint Jókai korának íróihoz képest messze előrébb járt, és nélküle a magyar próza nem lenne az, ami ma. Ugyanakkor rendkívül öntörvényű személyiség volt: sem a kritikák, sem a kortársak véleménye nem befolyásolta, saját útját járta, és ez sokszor zavarba ejtette az irodalmi világot és a politikát egyaránt.
Jókai Mór és a szocialisták
A XX. század elejére Jókai életműve körül politikai viták bontakoztak ki. A modern írók, például Herczeg Ferenc, Gárdonyi Géza és Bródy Sándor, mesterként tisztelték, és szoros kapcsolatban álltak vele. Az igazi nehézségek azonban az 1946 utáni időszakban jelentkeztek, amikor az irodalmi életet a marxista ideológia uralta.
Hansági Ágnes kiemelte, hogy Jókai művei nem illettek bele a marxista értékrendbe, ezért a hatalomnak ki kellett dolgoznia egy stratégiát a kezelésére.
Bár betiltani nem merték, mivel túl népszerű volt, más módon háttérbe szorították művészi nagyságát. Kötelező olvasmányként ugyan megőrizte helyét, de éppen ez vonta el a figyelmet az életmű igazi értékeiről, aminek hosszú távú következménye az lett, hogy sokan csak a XIX. századi népszerűsége miatt olvassák, miközben Jókait azért kellene olvasni, mert egyszerűen kiváló.
Jókai és a filmek
Gertler Viktor 1962-es Az aranyember című filmje Jókai Mór egyik legismertebb regényének legnépszerűbb adaptációja, és a magyar filmgyártás történetének első szélesvásznú alkotása.
A bemutatót követően óriási sikert aratott, több mint 6,5 millió nézőt vonzott, így minden idők egyik legjövedelmezőbb magyar filmjévé vált.
A történet fő vonalát hűen követi, de dramaturgiai sűrítést alkalmazott, például Fabula János és Brazovics Zófia szerepét csökkentette. A kapitalizmuskritika háttérbe szorult, a látványos és romantikus elemek kerültek előtérbe.
A szereposztás kiemelkedő volt: olyan neves színészek szerepeltek benne, mint Greguss Zoltán, Gobbi Hilda, Komlós Juci, valamint feltörekvő tehetségek, például Béres Ilona, Bárány Frigyes, Pécsi Ildikó, Latinovits Zoltán és Krencsey Marianne. Timár Mihály karaktere különösen nagy kihívást jelentett, Csorba András erdélyi színész alakította, akinek ez volt az egyetlen filmszerepe.
Az aranyember szomat este 20 órától, a Szélesvásznú történelem aktuális epizódja pedig 22 órától lesz látható a Hír TV műsorán. Az ismétlésekre vasárnap 11 és 13 órakor kerül sor.