Üvegtárgy mint médium

Kiállítás – Polyák János alkotásai Hosszúhetényben.

Pattantyús Gergely
2021. 09. 30. 13:25
A változó és a változás állapotának megmutatása. Nem csak gyárban lehet üveget csináltatni. Fotó: Polyák János Fotó: Polyák János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tanáraim nem voltak, hanem a barátaim voltak azok – elsőként ­Polyák János. Tőle kezdtem tanulni a valódi, a gyakorló művész szakmát. Már akkor kialakult (én elsős voltam a főiskolán, amikor Polyák végzős), hogy ő a „főnök” a társaságban, a Főni megszólítás aztán fokozatosan átalakult Főnixxé. Magát, habitusát mint bozóttüzet írta le: halad előre, de a részletező kidolgozást másra hagyja… A hamuból agyag lesz, az agyagból kerámia, a zsengélt: az alacsony tüzű. Zsenge korunkban üveg és kerámia páros szakra jártunk, és ez az ikerlét jellemző Jánosra, mint húga előtt elsőként kibújt gyermekre. Nemcsak üveggel dolgozik, de mindig hozzá más anyaggal vagy legalább más, hozzá párosuló gondolattal.

„A bölcsek megmondták, hogy nem lehet, szegény buta nem tudta, nekiment és megcsinálta” – ez a hozzáállás jellemzi művészetét. Polyák János, amint tehette, nekiállt üvegolvasztó kemencét, hutát építeni. Újító szemléletét akkor fel sem fogtuk, mert mióta üvegművészképzés folyt az egyetemen, a 60-as évektől kezdve ilyen még nem volt a magyar üveges szakmában. Polyák János a magyar stúdióüveg megteremtője, aki életművével tanúsítja, hogy nemcsak gyárban lehet üveget csináltatni fújókkal, hanem a művész is elkészítheti, megépítheti a saját kemencéjét. A stúdióüveg-mozgalom Nyugaton épp a keramikusműtermek mintájára alakult ki, bár nehezen jöttek rá ott is a dolog forszára, nehéz ügy volt, mert a nagy gyári kemencékből kellett visszaméretezni, újra rátalálni a kis, műtermi méretre. Az emberi léptékűre.

A változó és a változás állapotának megmutatása. Nem csak gyárban lehet üveget csináltatni. Fotó: Polyák János

Az emberi arányrend – a humán léptékű tárgyak, eszközök, szerszámok – használata feltétele a művészetnek. Ha a „szép, emberi környezet” már adott, következhet az alkotói állapot elérése. A kínaiak háromféleképpen rangsorolták az így létrejött műveket: isteni, csodálatra méltó és ügyes. De ha nem az embernek szól, és nem az emberért szól az alkotás, akkor kikopik alóla, eltűnik a humánum – és a művészet is.

A képzőművészeti üveg szakrális jellegű volt a XX. századig Magyarországon. Amikor a Mária-szobor, a búcsúkból hazahozott üveg kegytárgy, a fúvott korpusz vagy a gyertyatartó bekerült a házba, az a belső áhítat átélésének objektuma lett. A felekezettől független, belső és személyes vallásgyakorlat, elveszítve szakrális, gyakorlati szerepét, a „népi kegyesség” érzetét, átadta helyét a külső mutatásnak, hogy „mennyire gazdag vagyok”. Így került a (szent) sarokpadba a rádió csipketerítővel, rajta a nipp. Majd a tévére a porcelánőzike, üveghal. A „mutatás” a széki lakodalmaknak ma is része. Ki mit ad, mennyi pénzt, mit tud felmutatni, az jellemzi a vallásost felváltó, nem használati tárgykultúrát. Jellemzi a kredenc üvegeit, csiszolt ornamensű, csúszó, toló üvegtábláit vagy a festett szentképeket felváltó életképek, zsáner „tanítások” negédes ábrázolásait. Ez a változás nyomon követhető üvegkultúránkban; a visszaváltoztatás lehetőségét pedig megmutatja Polyák János üvegmunkáival. Hogyan válhat médiummá, közvetítő közeggé a képzőművészeti üvegtárgy? Hogyan lehet meditációs objektum?

A mutatás a pillanatot jelöli, mozgásból induló állóképre utal. A változó és a változás állapotának megmutatása történik a folyékony, öntött üveg megdermedésével: plasztikus tárgyként áll, miközben átfolyik a fény rajta, a „túlhűtött folyadékon”. Amikor majd visszatekintünk a mai korra, ha még lesz egyáltalán kulturális emlékezet, ezek a kvalitásos üvegmunkák útmutatók, jelzők, bóják lesznek. Az emlékezet hordozza, viszi majd őket, mint Babits versében a „túláradt patak […] jelzőkarókat gátakat”. A jövő értő kutatói számára ezek a tárgyak lesznek a múltmutatók, mint a régésznek a pénzérme. Ezek a változást, az eltűnést mutató, valaha folyékony kulturális élet megtestesült darabjai. A csak az emberre jellemző „képes”-ség, a képző, képzelő, teremtő agy tárgyban rögzült leletei lesznek. Hogyan tudnánk „használni” ezeket a meditációs objektumokat ma még, hogy legyen majd kulturális emlékezet egyáltalán? Ennek az elképzelése, kitalálása a feladatunk. Nézőnek és alkotónak egyaránt.

Ami a tisztaszoba volt egykor (szent, elkülönített), ahhoz hasonlót kell találnunk, hogy a szobor, a kép, az üvegtárgy előtt kialakulhasson a személyes spiritualizmus helye és ideje. Nem a felekezethez kötött vallásnak. Alkalmasint Polyák János üvegtárgyai – teret és időt jelölő, átlátszó, fényben folyó képsíkjai, képsíkokból összedermedő plasztikái – ilyenek. Kulturált, meditációs objektumok. Találjuk meg a helyüket hát.

(Polyák János Ferenczy Noémi-díjas üveg- és porcelántervező művész kiállítása október 25-ig látogatható a Nemes János Művelődési Központban, Hosszúhetény, Fő utca 154.)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.