Október elején Oroszország atom-tengeralattjáróról indítva sikerrel tesztelte Cirkon robotrepülőgépét. Ezzel a típussal nem ez volt az első kísérlet: még a nyáron a Gorskov admirális nevű repülőgép-hordozóról a Balti-tenger térségében hajtottak végre ugyancsak sikeres indítást.
Nagy esemény ez az egész országnak
– jelentette ki akkor az orosz államfő, Vlagyimir Putyin. A manőverező rakéta, amely képes hagyományos és atomtöltetet is célba juttatni, a hangsebesség hétszeresével szállt, és megsemmisítette a 350 kilométerre lévő célpontot.
A Cirkon az egyik eleme a jelenleg folyó orosz haderőfejlesztésnek, amelynek célja az, hogy hiperszonikus fegyverekkel lássa el az orosz véderőt.
A legyőzhetetlen Cirkon
Mit jelent ez? A Putyin által egyszerűen csak „legyőzhetetlennek” minősített Cirkon végsebessége 11 ezer kilométer/óra, másodpercenként úgy három kilométer megtételére képes, hatótávolsága ezer kilométer. A világon jelenleg működő és fejlesztés alatt álló rakétavédelmi rendszerek esetleg észlelni tudják, de megsemmisíteni nem. Az ellenfél gyakorlatilag védtelen. Ha talán a sebességének csupán harmadával közeledne a célja felé, akkor lenne esélye a lelövésére. Ráadásul az új típusú fegyver nem ballisztikus pályát használ, tehát nem lép ki az űrbe, hanem a Földtől húsz-nyolcvan kilométer magasságban a légkörben száll. Manőverezésre is képes, ha akarja, elkerüli az ellenség rakétaelhárító eszközeit. A ballisztikus rakéták nagy hátránya az, hogy az indításból kiszámítható a pályájuk, és így kiiktathatók. Ez a veszély itt nem áll fenn.
Miért számít különösen veszélyes eszköznek az atom-tengeralattjáró? Mert szinte hangtalanul, a tenger mélyén tudja megközelíteni az ellenséget. A Cirkon lényegét még korábban összegezte egy volt orosz admirális. Tegyük fel, orosz atom-tengeralattjárók az óceánban ötszáz kilométerre megközelítik az amerikai partokat, és onnan hiperszonikus nukleáris fegyverekkel a katonai vezénylőpontokat támadják. Öt perc alatt megsemmisítik a parancsnokságokat. Európából tizenkét perc szükséges, hogy amerikai rakéták elérjék Moszkvát, de ekkorra már nem lesz, aki képes lenne irányítani azokat. Ebbe borzalmas belegondolni, de valószínűleg igaz.
Arról nem is szólva, hogy az orosz hadseregben 2019 decemberétől rendszerbe állították az Avangard nevű hiperszonikus rakétát, amely a hangsebesség huszonhétszeresével, 33 ezer kilométerrel száguldhat. Ez is képes manőverezni, sőt a cél előtt megszabadul a rakétatölteteitől, és hazarepül, tehát többször felhasználható.
A tökéletes fegyverrel az oroszok a világ bármely pontjára csapást mérhetnek. Egy hibája azonban van: jelenleg SS–19-es, még a szovjet időkből származó rakétával helyezik pályára, amelyet az űrből az amerikaiak észlelhetnek. Ekkor egy, azaz egyetlen perc idősáv nyílik az elpusztítására, ha ebből kicsúsznak, akkor többmilliós amerikai városok eshetnek áldozatául. Készül az orosz Szarmat, azaz Sátán rakéta, amely hiperszonikus eszközök felbocsátására is képes lesz.
Verseny az elrettentésért
Moszkva nem egy hirtelen szikrától lett ilyen okos, hanem már vagy húsz éve tesznek erőfeszítéseket arra, hogy ők fejlesszék ki elsőként a hiperszonikus fegyvereket. Amikor Putyin még 2018 elején bejelentette, hogy hamarosan a fegyverek Szent Grálját fogják a kezükben tartani, a világ jó része inkább szánakozva tekintett az orosz államfőre, mint akinek elmentek otthonról. Aztán egyre többen kezdték komolyan venni. A hatalmas ország jó pár évtizedre biztonságban van, senki sem meri megtámadni, ugyanis az új moszkvai katonai doktrína kimondja, hogy akár még hagyományos fegyverrel elkövetett támadásra is atomfegyverrel fognak válaszolni. Nem árt, ha tudják, akik ebben mesterkednek. Oroszországot komolyan kell venni.