Giacomo Falchetta, az olaszországi Euro-Mediterrán Éghajlatváltozási Központ tudósa a Nature Communications folyóiratban közölte legújabb tanulmányát, amely szerint az éghajlatváltozás előreláthatóan kiugróan súlyos következményekkel járhat az idősek egészségére és jólétére. A hőhullámok intenzitásának, időtartamának és gyakoriságának növekedése különösen kiszolgáltatottá teszi ezt a korosztályt, mivel kevésbé képesek szabályozni a testhőmérsékletük változásait. Fokozottan hajlamosak a hipertermia (a testhőmérséklet jelentősen a normális érték fölé emelkedik) és a hőhatás által súlyosbított általános egészségkockázatok, például a szív- és érrendszeri betegségek, a hőguta, a kiszáradás vagy az izomgörcsök kialakulására. A probléma, hogy 2050-re a világ 69 év feletti lakosságának több mint 23 százaléka fog olyan helyen élni, ahol a csúcshőmérséklet meghaladja a 37,5 Celsius-fokot, míg ma ennek a csoportnak csak 14 százaléka él fokozottan veszélyes területeken. Ez azt jelenti, hogy alig három évtized múlva legalább 177, legfeljebb 246 millióval több idős ember lesz kitéve a veszélyesen magas hőmérsékletnek.

A nyári hőség világ- és Európa-szerte komoly gondokat okoz
Az ENSZ Népesedési Osztályának adatai és az éghajlatváltozás becslései egyöntetűen melegedést jósolnak az elkövetkező években, ez azonban csak az összetett kérdés egyik oldala.
A mérsékelt légövi régiókban (beleértve Észak-Amerikát és Európát) valóban a magasabb globális hőmérséklet befolyásolja elsődlegesen az idősek jóllétét, de a világ melegebb területein (például Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában) a népességnövekedés és a hosszú élettartam növekedése a fajsúlyosabb tényező.
Az elszigetelt, gazdaságilag hátrányos helyzetű, kognitív, fizikai vagy érzékszervi károsodással küzdő, valamint nem megfelelő minőségű, így nem hatékony hűtéssel szerelt lakásokban élő időseknél különösen megnőhet a halálozás kockázata. 2015-ben például az indiai és pakisztáni hőhullám, 2022-ben Európa 21 országában pedig az augusztusi hőhullám során ugrott meg a halálozások száma az idősek körében, 2017-ben pedig az Irma hurrikán során bekövetkezett áramkimaradást követően a floridai otthonokban haltak bele sokan a kánikulába.