„Elárulná valaki, mi folyik ebben az országban?!” – fakadt ki az egyik régi damaszkuszi ismerősöm Facebook-bejegyzésében december elején, mikor az úgynevezett lázadók szinte puskalövés nélkül, egymás után foglalták el a legnagyobb szíriai városokat. „Game over”, „Az ország elveszett!” – érkeztek az elkeseredett, de mint utóbb kiderült, éles józanságról tanúskodó válaszok. A posztokban a döbbenet aztán előbb félelemmé, majd pánikká változott, végül mire az ország új urai bemasíroztak a fővárosba, az érzések helyét átvette az alkalmazkodó túlélési ösztön.
Elfáradt a hatalom
Ami nem sikerült tizenhárom évnyi háború és óvatos becslések szerint félmillió ember élete árán, azt elérték alig két hét alatt és egyetlen jelentősebb csata nélkül. Bassár el-Aszad 24 éves – illetve apjával családjának 1971 óta tartó – uralma kártyavárként omlott össze. Hogy pontosan mi történt, milyen titkos háttéralkuk vezettek a félévszázados diktatúra bukásához, talán sosem fogjuk megtudni.
December elején a kormányerők még az ország nagyjából hatvan-hetven százalékát ellenőrizték, a jelentősebb harcok 2019 óta szüneteltek.
Bassár el-Aszad hatalma katonailag szilárdnak tűnt, bár a szankciók terhe alatt gazdaságilag kétségtelenül repedezett. Annyi bizonyos, hogy a Hajat Tahrír as-Sám (Levantei Felszabadítási Szervezet) – az Izrael és Hezbollah közötti tűzszünet másnapjára időzített – offenzívája nemcsak az elemzőket, de a szíriai, az orosz és iráni hírszerzést, sikere pedig talán magukat a lázadókat is meglepte.
Azért persze voltak előjelek. A csúfos vereség egyik legfőbb oka az volt, hogy a szíriai kormányerők egyszerűen nem voltak hajlandók harcolni.
Ahogy Moszulban az Iszlám Állam 1500 terroristája megfutamított hatvanezer iraki védőt, vagy ahogy néhány tízezer tálibbal nem mert szembeszállni a papíron háromszázezres afgán hadsereg, úgy menekültek most fejvesztve a szíriai katonák. Egy évtizednyi háborúskodás után pedig alighanem „szagoltak már puskaport”, a probléma azonban éppen az lehetett, hogy kivéreztek, elfáradtak. Amikor már érezte, hogy nyaka körül szorul a hurok, a szíriai elnök ötven százalékkal emelte az aktív katonák fizetését: de a havi zsold így sem volt elég többre néhány napi megélhetésnél. Szíriában a havi átlagbér a 20-25 dollárt (nyolc-tízezer forintot) ha eléri, míg a háború előtt egy dollár nagyjából ötven lírát ért, most 15 ezret. A lakosság kilencven százaléka szegénységben él, fele pedig élelmiszerhiánnyal küzd.
Nem csoda, hogy ezért a hatalomért már senki nem akarta életét áldozni, még akkor sem, ha ezzel egy új, bizonytalan jövőt kockáztattak.