József Attiláról minden iskolásgyerek megtanulja, hogy az egyik legnagyobb magyar költő, aki nemcsak folyton megújuló és alakuló lírai eszköztárával és nyelvével, de páratlanul mély gondolatiságával, ugyanakkor szövegeinek szertelen játékosságával a magyar nyelvű költészet egyik legfényesebb csillagává vált. Már kamaszként hozzá vezetett az utam. Mint szegedi diák jártam a városban József Attila nyomában. Péter László irodalomtörténész professzor könyvei és tanulmányai alapján kerestem föl azokat a helyeket a Tisza-parti városban, ahol megfordult. Ma is szinte naponta elmegyek az évtizedekig a nevét viselő egyetem központi épülete előtt, ahol gyakran fölpillantok az ablakokra, amelyek mögött megtörtént az irodalomtörténeti jelentőségűvé vált beszélgetése a különös természetű Horger Antallal.
Elképzeltem néha József Attilát, a kölyökköltőt, amint kukoricacsőszként szolgál néhány hétig a forró alföldi nyárban a Makó melletti Kiszomboron. Tóth Ferenc, Makó történetének nagy ismerője írta egy tanulmányában: József Attila
Kiszomboron két ötödikes gimnazistát: Kiss Ilonát és Faragó Máriát készítette elő algebrából pótvizsgára. A házitanítóskodásért teljes ellátást kapott. Úgy tervezték, hogy júliust Kisséknél, az augusztust Faragóéknál tölti, de mindvégig Kisséknél lakott. Az egyik héten itt, a másikon amott étkezett. Kissék Zöldfa utca 404/A előkertes háza rokkant kapujával, két nagy eperfájával, virágoskertjével, szőlővel befuttatott nyitott folyosójával, gondozott kertjével kellemes és nyugodt környezetet jelentett a házitanítónak.
Ugyanő idézte a három Kiss testvér (Ilona, Mária és Ferenc) közül Ilona szavait, aki szerint Attila
egy órával később kelt föl, mint mi. Reggeli után olvasott a kertünkben, a folyosón vagy az udvaron. Az ételben nem volt válogatós, mindent evett, amit adtunk neki.
Hetven évvel később a tiszaszigeti templomban a három testvér közül a legkisebbnek, Kiss Ferenc plébános atyának ministráltam. Emlékszem, amikor a helyes térdhajlítás és főhajtás rítusára tanított. Amikor kezet fogtam vele, reménykedhettem volna benne, hogy József Attila kézfogásának, érintésének a nyomait is érezhetem az ujjaimon. Csakhogy ezt akkor még nem tudtam róla.
Szeged legnagyobb költője és atyai jó barátja, egyik beavatója a költészetbe és fölfedezője, Juhász Gyula látogatására József Attila mezítláb ment Kiszomborról Szegedre – hogy ne koptassa egyetlen pár cipőjét –, mintegy harminc kilométert gyalogolva. Egyetemistaként aztán bekapcsolódott a helyi irodalmi életbe. Együtt szerepelt A lírai antológia szegedi költők verseiből című, 1922-ben megjelent gyűjteményben például azzal a Kormányos Istvánnal, aki később, az államszocializmus korában besúgóként a szent életű néprajzkutatóról, Bálint Sándorról írt jelentéseket. Két fedőnéven is. Mert hát ilyen kacskaringós a XX. század magyar történelme.