Mintegy 400 partra vetődött delfin pusztult el Tasmániában

A Tasmániánál partra vetődött 470 hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfin közül 108-nak az életét sikerült megmenteni.

Forrás: MTI2020. 09. 26. 18:44
Strahan, 2020. szeptember 21. Homokpadon megfeneklett gömbölyűfejű delfinek az ausztráliai Strahan közelében 2020. szeptember 21-én. A környéken mintegy 250 tengeri emlős vált a homokpadok foglyává, a megmentésükre a környezetvédelmi hatóság munkatársakat küldött. (Fotó: MTI/AP/The Advocate pool/Brodie Weeding) Fotó: MTI/AP/The Advocate pool/Brodie Weeding
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ausztráliához tartozó Tasmánia szigetnél partra vetődött 470 hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfin közül 108-nak az életét sikerült megmenteni – közölték szombaton a mentőakció résztvevői.

A mentők úgy vélik, hogy már nincs több élő delfin a sziget nyugati partvidékének homokpadjai közt. Péntek estére már csak egyetlen cet sodródott partra az aznap a mélyvízbe visszasegített 20 delfin közül, ami jó arány – közölte Kris Carlyon tengerbiológus.

A hatóságok közben lefelé, a korábbi 370-ről 350-re módosították azon nagytestű tengeri emlősök számát, amelyek a maga nemében emberemlékezet óta legsúlyosabb ausztráliai ökológiai katasztrófában biztosan elpusztultak.

A hét folyamán összesen mintegy 470 hosszúszárnyú gömbölyűfejű delfin rekedt a part menti sekély vizekben Tasmánia szigetének nyugati partvidékén. Hétfőn mintegy 270 delfint fedeztek a Macquarie-öböl három pontján, ezek egyharmada elpusztult, mire a mentés megkezdődött. Szerdán reggel további 200 delfint vettek észre az első helyszíntől 7-10 kilométer távolságra.

Homokpadon megfeneklett gömbölyűfejű delfin csoport
Fotó: MTI/AP/The Advocate pool/Brodie Weeding

A korábbi legsúlyosabb tömeges delfinpusztulást 1996-ban észlelték Nyugat-Ausztrália tengerpartján, ahol 320 gömbölyűfejű delfin rekedt a sekély partmenti vizekben, ahonnét már nem tudtak visszatérni a nyílt tengerre. Tasmániában 1935-ben 294 delfin vetődött partra. Az ausztrál hatóságok közben már megkezdték a tetemek eltakarítását, amely napokig is eltarthat az időjárástól függően. Az elpusztult delfineket igyekeznek a tengerben „eltemetni”, a tetemeket az akvakultúrák eszközeinek és szaktudásának felhasználásával, hajókkal vonszolják a mélyebb vizek felé.

Szombatig 15 bálnatetemet sikerült eltüntetni a széles homokos tengerpartról. A még a parton lévő döglött állatokat csoportokba osztva vizesárokkal veszik körül, hogy a tetemek egyben maradjanak, nehogy cápák és más ragadozók feltrancsírozzák őket.

A tömegszerencsétlenség oka nem ismert, de szakértők szerint összefügghet azzal, hogy az érintett cetféle közismerten nagyon társas lény. A gömbölyűfejű delfinek között nagyon szorosak a családi kötelékek, az állatok akár 1000 fős rajokban is együtt úsznak.

A Tasmániában az 1800-as évek eleje óta észlelt öt legnagyobb partravetődési katasztrófa mindegyikében gömbölyűfejű delfinek pusztultak el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.