
Dollárbaloldal: Korányi még Karácsony tanácsadójaként közpénzen utazgatott Washingtonba
Az ellenzék kampányát milliárdokkal támogató amerikai szervezet vezetője távmunkában „dolgozhatott” a főpolgármesteri hivatalnak.
A Procambarus virginalis nevű faj normál esetben nem található meg a természetben, a 90-es években német állatkereskedők tenyésztették ki. Egy mutáció révén képessé vált a partenogenezisre, vagyis szűznemzésre.
Ez azt jelenti, hogy képes aszexuálisan szaporodni, a nősténynek nincs szüksége hímekre. A módszerrel tulajdonképpen egy példány a saját klónjait hozza létre.
Ez azért aggasztó, mert egyetlen egyed rákok egész seregét képes „legyártani", amik aztán megszállják a természetes élőhelyeket, de behatolnak a településekre is.
Egyelőre nem világos, hogy a belga temetőt megszálló nőstény rákok honnan származnak, de vélhetően szülőjük szintén egy akváriumból szökhetett meg. Az állatok teljesen ellepték a temető környékén lévő tavakat, patakokat.
A 10 centisre megnövő mutáns rákok egy méter mélyre képesek ásni a talajban, és
ezzel nem csak a temetőt teszik tönkre, hanem a helyi ökoszisztémát is.
A szakértők keresik a lehetséges megoldásokat.
A teljes cikket az alábbi linkre kattintva olvashatják el.
A madarak éneke is megváltozott a karantén alatt
Elizabeth Derryberry, a knoxville-i Tennessee-i Egyetem ökológiai és evolúciós biológiai tanszékének kutatója évek óta tanulmányozza, hogyan befolyásolja a madarak énekét a zajszennyezés.
„Jól hallották az emberek, hogy a karantén alatt másképp énekeltek a madarak: amikor mi elhallgattunk, ők töltötték ki hangokkal a teret. Mi felhagytunk a zajongással, a csendet elfoglalták a madarak, és azt hiszem, ez sok mindent elmond arról, mekkora az emberi tevékenység hatása a madárdalra és az állatok kommunikációjára, különösen a városokban” – mondta el a BBC hírportáljának.
Meglepő eredményre jutottak: a csend hónapjai alatt a madarak finomítottak az előadásmódjukon, alacsonyabb frekvencián, „szexibb” hangon énekeltek, hogy párt találjanak és hogy területüket megvédjék.
„Amikor a karantén alatt csökkent a zajszint, daluk valóban szexibbnek hangzott a populáció többi madara fülében. Ez jól példázza, milyen gyorsan kigyógyul a természet az ember okozta zajszennyezés ártalmaiból” – magyarázta Derryberry.