Óriástobozú fenyőket szüretelnek hamarosan a Folly Arborétumban

Alpintechnikával szüretelik le az óriástobozú fenyők tobozait a Folly Arborétum öthektáros területén.

Forrás: MTI2020. 10. 27. 19:44
Pinus coulteri, vagyis az óriástobozú fenyő az északi félteke legnagyobb tobozt termő fenyője Forrás: Folly Arborétum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ebben az évben is nyitvatartási időben tartja a tobozszüretet a Folly Arborétum, ahol vezetett séta és gyerekprogramok is várják az érdeklődőket november 7-én Badacsonyörsön. Alpintechnikával szüretelik le az óriástobozú fenyők, az andalúziai jegenyefenyők és a tengerparti fenyők tobozait az arborétum öthektáros területén. Rossz idő esetén az eseményt november 14-én tartják.

Az északi félteke legnagyobb tobozt termő fenyőjének – Pinus coulteri, vagyis az óriástobozú fenyőnek – óriástoboza látható a képen
Fotó: Folly Arborétum

Mint írják, egyedülálló élmény az óriástobozú fenyők (Pinus coulteri) tobozszüretének megtekintése, mivel a fák 10-15 méter magasak, érett tobozaik pedig 30-40 cm hosszúak és 10-20 cm szélesek is lehetnek. Az arborétumban található egyik példány már 80 éves, a terület negyedik generációs tulajdonosa, Folly Réka nagypapája ültette, a másik fa 60 éves, és még az édesapa, Folly Gyula ültette. Az ugyancsak szüretelésre váró három andalúziai jegenyefenyő (Abies pinsapo) életkora is eléri az 50-60 évet, de a két tengerparti fenyő (Pinus pinaster) is már 40 éves.

A föveny fenyő (Pinus pinaster) a Földközi-tenger mellékén őshonos erdőalkotó fenyő.
Fotó: Folly Arborétum

A tájékoztatóban felhívják a figyelmet arra, hogy a tobozokat kizárólag magfogás céljából szüretelik le, azok nem vihetők el, de a szüret napján az arborétum egy-egy duglászfenyő, atlaszcédrus, feketefenyő vagy simafenyő tobozt ad ajándékba a látogatóknak.

A tobozszüretet gyerekprogramok és vezetett séta is kíséri. A sétán Folly Réka tulajdonos mesél az arborétum történetéről és kincseiről. A gyerekek pedig kalandos séta során megismerhetik az őszi arborétum növényeit, felfedezhetik az állatok nyomait, a kirándulás során szerzett „kincsekből” pedig a kézműves foglalkozáson levél- és terméskarkötőket is készíthetnek.

A badacsonyörsi Folly Arborétum első örökzöldjeit Folly Gyula pécsi orvos telepítette 115 évvel ezelőtt. A hely extra klimatikus adottságainak köszönhetően a messzi földről érkezett ritka növények is gyökeret vertek, ezért az arborétum gondozását a család újabb generációi vitték tovább. Az induláskor alig fél hektárnyi területből ma már öthektáros arborétum lett, ahol több mint 400 tűlevelű és 200 lombos fa- és cserjeféle virul.

Adjon nevet a Folly Arborétum cédrusának!

A badacsonyi arborétumban az egyik örökbe fogadásra váró fának, a himalájai cédrusnak keresnek nevet. Korábban már beszámoltak arról, hogy a Folly Arborétumban örökbe fogadhat egy fát!

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.