Sokkal többet is lehet gyártani az orvosi oxigénből

A covidos betegek oxigénterápiájához, illetve lélegeztetéséhez szükséges orvosi gázból a jelenlegi igények többszörösét tudják biztosítani a piac legnagyobb hazai kórházi beszállítói. Annak ellenére is, hogy a járvány felfutásával a Messer és a Linde is jelentős, 30-50 százalékos igénynövekedést tapasztalt az intézmények részéről csak az elmúlt egy-két hétben, és a helyzet várhatóan tovább fokozódik, írja a növekedés.hu-ra hivatkozva az Origo.

Forrás: Origo2020. 11. 16. 22:21
A súlyosabb állapotban lévő betegek lélegeztetőgép segítségével kapják a szükséges oxigént Fotó: Mónus Márton Forrás: MTI/Mónus Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután most már néhány kivételtől eltekintve minden magyar kórháznak fogadnia kell koronavírusos betegeket, akik oxigénterápiára vagy lélegeztetésre szorulnak, sokkal több fogy az orvosi oxigénből, mint eddig bármikor. Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója úgy tájékoztatott: október végéig jellemzően a cseppfolyós oxigénellátás iránti igény nőtt, átlag 50 százalékkal a normál körülményekhez képest.

November elejétől mostanáig ez már kétszeres mennyiségre emelkedett. Múlt hét óta pedig ugrásszerűen nőtt a palackos oxigén iránti igény is, a normál helyzethez képest mintegy háromszorosára. Hasonló igénynövekedésről számolt be a hírportálnak a Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója Hegedüs Ákos is, aki elmondta, hogy ők 30-35 százalékkal több cseppfolyós és palackos orvosi oxigént szállítanak jelenleg a kórházakba, mint korábban.

Mindkét cégnél arra készülnek ugyanakkor, hogy még ennél is magasabb lesz az igény a cseppfolyós és palackos orvosi oxigénre a kórházakban, miután exponenciális emelkedik a Covid-19-fertőzöttek és ezzel a kórházi kezelésre szorulók száma.

Az oxigéngyártás alapanyaga, a levegő szerencsére korlátlanul rendelkezésre áll, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tartogatna kihívásokat a jelenlegi helyzet.

Az olyan koronavírusos betegek, akiknek csak kisebb légzési nehézségük van, az állapotromlást és ezzel a gépi lélegeztetést elkerülendő, oxigénmaszkokon vagy orrkanülön keresztül kapnak oxigéntámogatást.

Az oxigén alapvetően és jó esetben a betegágyak melletti oxigén-csatlakozási pontokon keresztül történik, ide futnak be azok a csövek, amelyeken a cseppfolyós állagúból gázzá transzformált oxigén megérkezik a jellemzően a kórházak udvarán található hatalmas tartályokból, számolt be róla a hírportál.

A súlyosabb állapotban lévő betegek lélegeztetőgép segítségével kapják a szükséges oxigént
Fotó: MTI/Mónus Márton

Arra vonatkozóan sehol nincs nyilvánosan fellelhető adat, hogy a több mint 66 ezer magyarországi kórházi ágyból mennyinél van közvetlen oxigénvételi lehetőség, csak az tudható, hogy például a Linde már tavasszal és jelenleg is bővíti ezt a kapacitást.

Csak az idén eddig már mintegy 30-40 kórházban 2800-nál is több ágyhoz építettek ki oxigén- és sűrített-levegő-csővezetéket és vételi helyeket (az utóbbi a régebbi típusú lélegeztető-gépekhez kell), és jelenleg is folynak ilyen munkálatok – jelezte Hegedüs Ákos.

A cseppfolyósoxigén-tartályokat sok helyen nagyobbra cserélte, illetve cseréli a Linde és a Messer is, bővítették a gyártókapacitásokat, és a logisztikát is megerősítették. A Linde egy új cseppfolyós-oxigén szállító trélert is beszerzett az elmúlt hónapban, hogy ne legyen fennakadás a kórházak igényeinek teljes körű kielégítésében.

A teljes cikk elolvasható az origo.hu oldalra kattintva.

Operatív törzs: Az iskolák nem gócpontok

Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) köznevelésért felelős államtitkára az operatív törzs mai tájékoztatóján ismertette: 501 kizárólag középiskolai feladatot ellátó köznevelési intézmény tantermen kívüli digitális munkarendben működik múlt szerda óta. 31 iskolában van a mai napon rendkívüli szünet. Ez az 1–8. évfolyamon tanító iskolák 1,2 százaléka. A fertőzés mindenhol lehetséges, de ez iskolák nem képeznek gócpontot továbbra sem – emelte ki Maruzsa Zoltán. Kétszáztíz helyszínen van tantermen kívüli digitális munkarend, ami az 1–8. évfolyamon tanító iskolák mintegy nyolc százaléka. A digitális átállás 15 esetben érinti a teljes intézményt is. 222 óvodában kellett rendkívüli szünetet elrendelni a mai napra, ez az óvodák 7,5 százaléka. Hozzátette: ezek az adatok tanévkezdés óta a Koronavírus.gov.hu oldalon minden reggel közzé vannak téve. Az államtitkár arról is szólt, hogy 53 olyan eset van, ahol tíz fő fölé emelkedett a fertőzött diákok száma, ebből 47 esetben gimnáziumokról van szó. A pedagógusok körében az esetek 63 százalékában egyetlen kolléga fertőződött meg.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.