24 órás konferencia az élő tavak védelméért

Nemrégen volt egy 24 órás nemzetközi, online konferencia a Balaton Fejlesztési Tanács szervezésében, témája a tavak és tavas térségek védelme és fenntartható kezelése volt. Ehhez bárki, bárhonnan csatlakozhatott, akár előadóként, akár érdeklődőként. Az eseményen számos országból szólaltak fel környezetvédelmi szervezetek szakemberei, hogy többek között elmondják: náluk mi jelent kihívást egy-egy tó természetes közegének megőrzéséhez – írja a likebalaton.hu.

Forrás: LIKEBALATON2020. 12. 19. 15:08
Balaton a magasból Fotó: Szücs Ildikó Forrás: LIKEBALATON.HU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 24 órás konferencia nyelve az angol volt, és csak kisebb szüneteket iktattak be a folyamatos élő közvetítésbe egy-egy etap végén. A rendezvény célja az volt, hogy megismertessék a világon található tavak sokszínűségét, változatosságát, valamint felhívják a figyelmet jelentőségükre és fenntartható kezelésük fontosságára. A szervezők lehetőséget biztosítottak az Élő Tavak Hálózatában résztvevő tavak képviselőinek, hogy bemutatkozzanak, ismertessék a térségüket és a tavaikat érintő problémákat, kihívásokat, valamint megosszák jó tapasztalataikat és bevált gyakorlataikat.

Balaton a magasból
Fotó: Szücs Ildikó / LIKEBALATON.HU

Ez a hálózat 22 éve van jelen a világban és küldetése a tavak, vizes élőhelyek és más édesvízi ökoszisztémák, valamint ezek vízgyűjtő területeinek védelme, helyreállítása és rehabilitációja. Céljuk a tagok közötti közös projektek létrehozása, tudás és tapasztalat csere, valamint az információterjesztés és egymás támogatása. Jelenleg 112 tó tagja a hálózatnak világszerte.

A konferencián öt kontinensről közel 20 ország vett részt, többek között a Fülöp-szigetek, Kambodzsa, Srí Lanka, India, Irán, Mexikó, Kolumbia, Kanada, Ausztrália, Afrikából Elefántcsontpartról és a Viktória tó térségéből jelentkeztek be, Európából pedig Németország, Észtország, Spanyolország, Lengyelország, és természetesen a magyar tenger képviseltette magát.

Balaton parti nádasok a víz élővilágának megújulásáért is felelősek
Fotó: Szücs Ildikó / LIKEBALATON.HU

Mivel a résztvevő országok eltérő időzónába tartoznak, valahol mindig éjszaka volt, így olyan is előfordult, hogy csupán hárman hallgattuk az előadót. A világ különböző országainak környezetvédői másfajta nehézséggel néznek szembe, amikor a tavak védelméről van szó, de azért vannak közös pontok is.

Indiában például a mangrove erdők fontos részei az ökoszisztémának, és a garnélafarmok jelentik a legnagyobb veszélyt rájuk, ezért ott a cél a fenntartható farmok létrehozása mellett a mangrove fák nagyszámú telepítése.

Balaton – Siófok
Fotó: Szücs Ildikó / LIKEBALATON.HU

Iránban számos megfigyelést végeztek a nagymértékű víztani ingadozás okainak felderítésére. Azt találták, hogy a klímaváltozás, az emberi beavatkozás, és a természet normális változása mellett az ingadozásban nagy szerepe van a kutaknak is. A térségben ugyanis több mint 100 ezer kút van, amelyek a felszíni vizeket gyűjtik össze, így a tavakhoz már nem jut el elegendő víz.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.