Újramérték a világ legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet

Az új hivatalos magassági érték nemcsak a pontosabb módszerek révén változhatott.

Forrás: MTI2020. 12. 08. 15:44
Kína évek óta próbálta megmérni a hegycsúcsot, de az expedíciókat többször meghiúsította a rossz időjárás Fotó: Narendra Sresztha Forrás: MTI/EPA/Narendra Sresztha
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újramérték a világ legmagasabb hegycsúcsát, 8848,86 méter a Mount Everest (Csomolungma) – olvasható a keddi közös kínai-nepáli közleményben.

A közösen elfogadott érték a két ország által végrehajtott méréseken alapul.

A Himalájában álló Everest eddig elfogadott magassága 8848 méter volt, ezt indiai kutatók mérték az 1950-es években, az azóta végzett mérések azonban mindig más eredményre jutottak.

Az új hivatalos magassági érték nemcsak a pontosabb módszerek révén változhatott, hanem

valóban nőhetett a hegy többek között a kőzetlemezek elmozdulása miatt, valamint a 2015-ös erős földrengés következtében is, amely a Himalája hegyeinek magasságváltozását idézhette elő, de a globális felmelegedés miatti hóolvadás is csökkenthette a hótakaró vastagságát

– mondta el a dpa-nak Christian Gerlach, a Bajor Tudományegyetem földtudósa és glaciológusa.

Kína évek óta próbálta megmérni a hegycsúcsot, de az expedíciókat többször meghiúsította a rossz időjárás
Fotó: MTI/EPA/Narendra Sresztha

Nepál – az ENSZ szerint a világ egyik legelmaradottabb országa – legutóbb önállóan akarta megmérni a hegyet, azonban Hszi Csinping egy 2019-es látogatása után végül közös projektet szerveztek, Kína nagy segítséget nyújtott az infrastruktúra biztosításában.

Mindkét ország kutatói megmászták a csúcsot, a nepáliak 2019-ben voltak fent, amikor az úgynevezett halálzónában az amatőr mászók forgalmi dugót okoztak. A kínaiak idén, a világjárvány évében mentek fel, médiahírek szerint az övék volt az egyetlen csapat odafent ebben az évben.

A kínai kutatók májusban először végeztek nagy pontosságú légi gravitációs méréseket az Everest magasságának megállapításához. A mérés centiméteres pontossággal bocsátotta rendelkezésre a világ legmagasabb hegycsúcsa és a környező régió geoid felületének adatait. Elvégezték a régió légi távérzékelési mérését is, amely deciméteres pontosságú háromdimenziós eredményeket biztosított a régió topográfiájához.

A kínai geodéták, geológusok, ökológusok 53 fős csoportja március elejétől folytatott tudományos kutatásokat a hegyen. A földmérő csoportban ott voltak a kínai természeti erőforrások minisztériumának szakemberei és a nemzeti hegymászócsoport tagjai is. Az Everestre május 27-én ért fel expedíciójuk.

A Kínai Népköztársaság megalakulása óta hatszor mérték már meg az Everest magasságát és végeztek tudományos kutatást párhuzamosan, és kétszer adták ki a magassági adatokat: 1975-ben 8848,13 métert, 2005-ben 8844,43 métert mértek. Emellett 2005-ben 3,5 méteres hóréteget mértek a hegytetőn, továbbá 1 méter vastagságú ismeretlen anyagot a kőszikla és a hó között, valószínűleg hó és kavics keverékét.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.