Idén százéves a kettéfűrészeléses bűvész trükk

A centenárium alkalmából a londoni székhelyű Magic Circle online rendezvénnyel készül a hétvégére.

Forrás: MTI2021. 01. 11. 18:54
Budapest, 2020. december 21. Jelenet a Recirquel Újcirkusz Társulat Kristály című előadásának próbáján a Müpa Sátorban 2020. december 17-én. A Kristály egy kifejezetten családoknak, gyerekeknek szóló előadás, ami a klasszikus téli mesék történetét idézi, cirkuszra és táncra épül. December 27-én online látható a Kristály című újcirkusz mese a Müpa Home közvetítésében. MTI/Mohai Balázs Fotó: MTI/Mohai Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén százéves a világ egyik leghíresebb bűvész trükkje, amelyben az illuzionista kettéfűrészel egy embert: a centenárium alkalmából a londoni székhelyű Magic Circle online rendezvénnyel készül a hétvégére. A kettéfűrészeléses bűvésztrükköt a brit Percy Thomas Tibbles, művész nevén PT Selbit találta ki és 1921. január 17-én sokkolta vele először a közönséget az észak-londoni Finsbury Park Empire színházában – olvasható a The Guardian című brit napilap online kiadásában.

A mutatvány igazi szenzáció volt és azóta a világ egyik legismertebb illúziójává vált, amelyet számtalan bűvész számtalan formában feldolgozott.

Jelenet a Recirquel Újcirkusz Társulat Kristály című előadásának próbáján a Művészetek Palotája Sátorban 2020. december 17-én.
Fotó: MTI/Mohai Balázs

Selbit eredeti trükkjében a „kettéfűrészelt” nőnek nem lógott ki a feje és a lába a dobozból, ami azóta hagyománnyá vált ennél a mutatványnál. Maga a fűrészelés is olyan lassú volt, hogy ma már valószínűleg untatná a közönséget.

A Magic Circle vasárnapi online rendezvénye, amelyet a Facebookon (Magic Circle Unlocked) nézhetnek az érdeklődők, végigkalauzol a bűvésztrükk történetén, felidézve egyebek között, hogy a BBC miként sokkolta 1956-ban a brit közönséget a bűvésztrükk élő közvetítésének hirtelen – a műsoridő lejárta miatti – befejezésével, amely miatt a nézők azt hitték, hogy szemtanúi voltak valaki meggyilkolásának.

A vasárnapi programban feltűnik mások mellett David Copperfield is, aki körbevezeti a nézőket Las Vegas-i bűvészmúzeumában és bemutatja saját kettéfűrészeléses trükkjét

Harry Houdini bárhonnan kiszabadult, de túlfeszítette a húrt

Harry Houdini kétségtelenül a történelem egyik legismertebb illuzionistája, akinek nemcsak a kártyatrükkök és a hagyományos „varázslatok„ voltak a kisujjában, hanem bámulatosan szabadult ki többek közt bilincsekből, börtöncellákból, vízzel töltött hordókból, szögekkel kivert dobozokból, de túlélt egy élve eltemetést és egy kínai vízi kínzókamrát is. Harry Houdini, született Weisz Erik 1926. október 31-én titokzatos körülmények közt halt meg Detroitban.

„A tömeg összecsődítésének nincs annál egyszerűbb módja, mint közhírré tenni, hogy egy bizonyos időpontban, egy bizonyos helyen valaki megpróbál valamit, s ha nem sikerül, az életével fizet.”

(Harry Houdini)

A teljes cikk ide kattintva érhető el.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.