Hamarosan új gazdára talál a legdrágább Van Gogh-rajz

Egy londoni műkereskedő család adja el az 1888-ban készült japán ihletésű rajzot, amely egy provence-i lányt ábrázol.

Forrás: MTI2021. 02. 01. 9:11
Vincent van Gogh holland művész festményei láthatóak kivetítve a Van Gogh Alive című kiállítás sajtóbemutatóján Sydneyben 2020. szeptember 17-én Fotó: Joel Carrett Forrás: MTI/AAP/Joel Carrett
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áverésre bocsátja március elején a Christie's aukciósház Vincent van Gogh La Mousmé című rajzát, amely akár 10 millió dollárért is elkelhet az online aukción.

Egy londoni műkereskedő család adja el az 1888-ban készült japán ihletésű rajzot, amely egy provence-i lányt ábrázol. Ez lehet a holland művész aukción elkelt legdrágább rajza, ha a Christie's szakembereinek becslése beválik – adta hírül a The Art Newspaper honlapja.

Van Gogh nevezte el a lányt mousménak, amely japán nyelven fiatal lányt, vagy asszonyt jelent.

1888 júliusában a franciaországi Arles-ban a holland festő készített egy mousmé festményt, amely ma a washingtoni Nemzeti Művészeti Galéria tulajdonában van.

– Egy teljes hétbe tellett, képtelen voltam mást csinálni, ismét nem voltam igazán jól – írta testvérének Theónak.

Vincent van Gogh holland művész festményei láthatóak kivetítve a Van Gogh Alive című kiállítás sajtóbemutatóján Sydneyben 2020. szeptember 17-én
Fotó: MTI/AAP/Joel Carrett

– Hogy befejezzem az én mousmémat, minden lelki erőmre szükség volt. A mousmé egy japán lány – ebben az esetben provance-i – 12-14 éves – tette hozzá.

Néhány nappal később készítette a most aukcióra vitt rajzot, a festmény egyik részlete alapján. A szakemberek szerint ez az egyik legkitűnőbb papaírrajza, amelyhez részben nádtollat használt.

Csodálatosan megragadta a fiatal nő vonásait, fejére és a háttérre pettyeket szórva, amelyek mintha táncolnának a papíron, életre keltve azt. A rajzon lévő lány inkább tűnik keleti típusnak mandulavágású szemei miatt, mint a festményen lévő.

Van Gogh készített két kisebb rajzot is a festmény nyomán, az egyik a moszkvai Puskin Múzeumban van, a másik a párizsi Orsay Múzeumban, Paul Gauguin jegyzetfüzetébe ragasztva.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.