Újabb megfigyeléseket végeztek a fekete lyukról

Adataikat pénteken közölték a Kínai Tudományos Akadémia Állami Csillagvizsgáló Intézetének (NAOC) kutatói – írja a Dél-magyarországi hírportál, a delmagyar.hu.

Forrás: delmagyar.hu - mediaworks2021. 02. 21. 9:20
Az elsőként felfedezett fekete lyuk fotója Forrás: NASA
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ausztrál és amerikai kutatókkal együttműködve az elsőként felfedezett fekete lyukról végzett vizsgálataik eredményeiről a Science és az Astrophysical Journal című tudományos lapokban számoltak be.

A Cygnus X-1 feketelyukrendszerben lévő,

21 naptömegű fekete lyuk olyan sebességgel forog, amely közelít a fény sebességéhez.

Ez a Földhöz egyik legközelebb lévő fekete lyuk. Bár 1964-ben fedezték fel, csak 2011-ben mérték meg először a Cygnus X-1 tömegét és távolságát.

A legutóbbi kutatás során az amerikai VLBA (Very Long Baseline Array) hálózatot, egy tíz rádióteleszkópból álló rendszert és egy különleges technikát alkalmaztak a fekete lyuk és a Föld távolságának megállapítására: ez 7240 fényév.

Fotó az elsőként felfedezett fekete lyukról
Fotó: NASA

Ez alapján újrakalkulálták a tömegét, és megállapították, hogy a Cygnus X-1 tömege a Nap tömegének 21-szerese, ami 50 százalékkal nagyobb, mint a korábbi becslések szerint.

A frissített mérések alapján meg tudták állapítani, hogy a fekete lyuk hihetetlen gyorsasággal, a fény sebességéhez hasonló sebességgel forog, gyorsabban, mint bármely eddigi felfedezett fekete lyuk – mondta Kou Li-csün, a tanulmány egyik szerzője, a NAOC munkatársa.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Először sikerült megfigyelni egy galaxis halálát

A Nature Astronomy című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a jelenséget, amelyet általában egy fekete lyuk hatásának tartanak, valójában két galaxis egymásnak ütközése okozta. Az ID2299 jelű objektum olyan távoli, hogy 9 milliárd évbe telik, míg fénye elér a Földre.

Az ellipszis formájú galaxis nagyon ritka jelenséget él át, amelyet sohasem figyeltek még meg ilyen távolságból – mondta Emanuele Daddi, a Saclay Nukleáris Kutatóközpont asztrofizikusa, a tanulmány társszerzője.

A cikk ITT olvasható tovább.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.