Adjátok vissza a ligeteimet!

Az 1920-as évben nemigen mozgott túl sok magyar küldemény a Kárpát-medencében, ez a képeslap valódi ritkaságnak számít.

Balázs D. Attila
2021. 09. 19. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A trianoni diktátum aláírása után alig néhány hónappal lett postázva ez a minimalistának tetsző képeslap a délvidéki Fehértemplomról. Ám figyelembe véve azt, hogy az 1920-as évben nemigen mozgott túl sok magyar küldemény a Kárpát-medencében, a képeslap – zordsága ellenére – valódi ritkaságnak számít. Egy mellbevágó év lenyomatának.

Ez a puritán képeslap 1920. szeptember 3-án kelt útra régi országunk egyik legdélebbi, Temes vármegyei városkájából, és a helyiek által igen kedvelt fehértemplomi Rezsőligetből (Rudolfsheim) ábrázol egy szeletet. A települést addigra már megszerezte magának a Jugoszláv Királyság, amit jelez az is, hogy a magyar településnevet már barbár módon le is takarták a lap hátlapján, viszont a németet valamiért meghagyta a szerb felülnyomó gépezet.

1920-tól szinte mindenhol ez lett a sorsa a még forgalomban maradt magyar képeslapoknak az elszakított területeken: az új államok lefestették rajtuk a magyar helységnevek feliratait, mintha ezzel bármit is el tudtak volna törölni több mint ezer év Kárpát-medencei magyar jelenlétéből. Nyugodtan kijelenthető, hogy egytől egyig szánalmas és kicsinyes húzások voltak ezek, amikor még a képeslapjainkra is ráerőszakolták a maguk hazugságát. Arról nem is beszélve, hogy a híres-neves új államalakulatok eleinte arra sem voltak képesek, hogy saját képes levelezőlapokat nyomtassanak a frissen szerzett területekről. De ezt azért annyira ne is bánjuk.

Fotó: Balázs D. Attila

Levélírónkat se irigyelhetjük, hiszen 1920-ra valószínűleg nehezen áthidalható távkapcsolat alakult ki közte és a címzett úrleány között, akinek lakhelye, Zsigmondháza egyszeriben Romániához került. Egy csapásra közéjük ékelődött a semmiből jött jugoszláv–román határ.

Beszédes az is, hogy a levélíró – ha jól olvasom, egy József nevű úriember – már sorai elején közli a szomorú valóságot: „Kedves Nusika! Itt küldök egy részletet a mi ligetünkből, mely most közvetlen a román határ mellett fekszik…” Aztán amikor befejezi üzenetét, megcímezi a régi reflex alapján az Arad vármegyei Zsigmondházára a lapot. Majd összerezzen, és rájön, hogy ezzel a névvel nem biztos, hogy megérkezik majd a küldemény a kedveshez. De erőt vesz magán, és tökéletes románsággal felrója a küldeményre az új, idegen hangzású hivatalos településnevet, majd az új szomszéd nevét is: România.

Időutazó sorozatunk következő, 24. része a nagyszalontai Csonkatorony elé röpít bennünket, 1913-ba.

Borítókép: Fehértemplom – a Rezsőliget a Kis-Néra partján. 1920 őszén postázva. (Balázs D. Attila gyűjteménye)

A sorozat további epizódjait ITT tekintheti meg.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.