Gyógyulást segítő hazai fejlesztés

A krónikus sebek ellátását segítő, mobiltelefonos applikáción keresztül használható mesterséges intelligencia prototípusát alkották meg a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet és a MedInno­Scan Kft. kutatói.

2021. 09. 26. 12:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A krónikus sebbel élő betegek ellátása jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre, mivel a körülbelül kétszázezer érintett honfitársunk folyamatos kezelésre, átlagosan kétnaponkénti kötözésre szorul. Ha a seb állapota változik, érdemes kötszert váltani. Ebben a döntésben segít a mobilapplikációval egybeépített mesterséges intelligencia; a fejlesztés a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által finanszírozott A mesterséges intelligencia matematikai alapjai című hároméves kutatás eredménye. Az ötlet lényege, hogy a beteg mobiltelefonjával felvételt készít a sebéről, illetve kitölt egy kérdőívet. A fotót és a válaszokat a mesterséges intelligencia feldolgozza, majd háromféle döntést ajánl a szakszemélyzetnek. Maradjon a jelenlegi kötözőanyag, váltani kell egy másikra, illetve az érintettnek fel kell keresnie a rendelőt. – A kutatáshoz szükséges 5500 páciensről készült kétszázezer kép összegyűjtésében országos összefogással mintegy hetven intézmény vett részt, a Pécsi Tudományegyetem vezetésével a négy orvosegyetem, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet, egy tucat kórház és több mint ötven ápolási szolgálat, illetve magánpraxist folytató sebkezelő centrum is – mondta el Szoldán Péter, a MedInno­Scan Kft. ügyvezetője a bemutatón.

– A sebkezelés komoly megterhelést jelent az egészségügyi ellátórendszernek nemcsak a kórházi ellátás alatt, hanem később, a beteg otthonában végzett folyamatos átkötözések során is, amely a gyakran több hónapig, néha évekig tartó gyógyulási folyamat része. A most létrehozott mesterséges intelligencia az orvosok szaktudását bocsátja az ápolószemélyzet közvetlen rendelkezésére a mobiltelefonos applikáció segítségével, a seb állapotának változása szerint mindig a gyógyulást legjobban elősegítő kötszer­típusra javaslatot téve – értékelte a fejlesztést Farkas Péter, a Magyar Sebkezelő Társaság elnökségi tagja.

Az applikáció mindenkinek segítség, akinek krónikus sebe van. Bár ez idősebb korban gyakrabban fordul elő, de a középkorúaknál sem ritka. A mesterséges intelligencia (MI) tévedése nincs kizárva, de elég ritka. A klinikai próbák során derül ki, hogy elegendően pontos-e. Ugyanakkor az MI csak javaslatot tesz, a végső szó mindig az ápolást végző szakemberé, aki felül tudja bírálni a gépet, ha az téved. A klinikai próbák után, vélhetően a jövő év során lesz elérhető a termék az ápoló szakszemélyzet számára.

Borítókép: MedInnoScan

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.