A sziget déli részén fekvő hegyvonulat tűzhányója szeptember 19-én, ötven év után először lépett működésbe. Kedd éjjel az izzó lávafolyam már elérte az Atlanti-óceánt, és mintegy száz méterről a vízbe ömlött egy meredek sziklafalról.
Amint kölcsönhatásba lépett a nagyjából 20 Celsius-fokos óceánnal, a mintegy ezer Celsius-fokos láva megkövesedett és egy 500 méter széles kis félszigetet formált – látható a spanyol nemzeti kutatóintézet (CSIC) által csütörtökön a Twitteren bemutatott felvételen.
A láva és a sós tengervíz találkozásakor felszabaduló mérgező gázokat az erős északkeleti szél gyorsan a tenger felé sodorta, így a térség lakóira nem jelentenek veszélyt.
Ugyanakkor a négy közeli kerületre, annak mintegy háromszáz lakosára kiterjesztett kijárási tilalom elővigyázatosságból érvényben marad.
Vulkanológusok szerint az, hogy a láva elérte az óceánt, némiképp enyhítette a szigeten kialakult helyzetet, ugyanis csökkentette annak kockázatát, hogy a forró láva a szigeten terjedjen szét.
A vulkánkitörés miatt eddig közel 800 épület semmisült vagy sérült meg. Több légitársaság közben újraindította a La Palmára tartó és onnan induló járatait.
Borítókép: La Palma, a Cumbre Vieja tűzhányó lávafolyama beleömlik az Atlanti-óceánba a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigetek La Palma szigetén. A Cumbre Vieja vulkán szeptember 19-i kitörése óta már 513 épületet semmisített meg és több mint 237 hektárnyi területet emésztett fel La Palma szigetén. Több mint hatezer embert kellett evakuálni. Fotó: MTI/AP/Saul Santos