Mit tehetünk memóriazavar esetén?
A memóriazavarokon egyszerű módszerekkel is javíthatunk, ráadásul egyik-másik nagyon élvezetes út. A keresztrejtvényekről régóta tudjuk, hogy egyértelműen támogatják az emlékezőképesség karbantartását.
Egy új tanulmány szerint egy másik szokás szintén segíti a memória megőrzését és javítását – talán még jobban is, mint a rejtvények –, bár úgy tűnik, egyre kevesebb amerikai gyakorolja ezt. A memóriaproblémákra kitűnő megoldásként szolgál a rendszeres olvasás. Az eredmények megdönthetetlenek – állítják a kutatók a Frontiers in Psychology szakfolyóiratban megjelent közleményben.
A rendszeres olvasás segíthet a memóriazavar okozta problémákon?
Az Illinois Urbana-Champaign Egyetem kutatói egy helyi könyvtárral közösen olyan könyvek sorozatát állították össze, amelynek kötetei – ahogy ők fogalmaztak – valóban magával ragadhatják az olvasókat. Ezután 76 idősebb felnőttet toboroztak, és két csoportra osztották őket. Az egyik csoport tagjai iPadeket kaptak, amelyekre előre feltöltötték az ajánlott könyveket.
A másik csoport iPadjeire játékokat, köztük szórejtvényeket telepítettek. A könyv/iPad csoport tagjait arra kérték, hogy nyolc héten keresztül olvassanak hetente öt napon, egyszerre legalább kilencven percet. A nyolchetes időszak elején és végén a két csoport tagjai kognitív készségek felmérésén vettek részt.
A memóriazavarral kapcsolatos eredmények megdönthetetlenek voltak: a rejtvényes csoporthoz viszonyítva a nyolc héten át könyveket olvasó társaság tagjainál jelentős memóriajavulást és szellemi frissességet tapasztaltak.
Más szóval, a tanulmány kimutatta, hogy a rendszeres könyvolvasás memóriajavító hatással van, erősíti az időskori memóriakészségeket. Az egyetlen probléma az, hogy egyre kevesebb amerikai olvas a maga szórakoztatására. 2004-ben a 15 év feletti amerikaiak körülbelül 28 százaléka számolt be arról, hogy időről időre a saját kedvtelésére olvasott. 2017-re ez a szám 19 százalékra csökkent.
Ugyanakkor ez kissé ellentmondásosnak tűnhet, hiszen az emberek valószínűleg úgy érzik, hogy most sokkal több időt töltenek olvasással, mint évekkel ezelőtt. Rövidebb, kevésbé összefüggő cikkeket és egyéb információkat valóban sokat olvasunk a telefonokon, számítógépeken, ami lehet, hogy élvezetes, de nem ugyanaz, mint amikor egy regénybe merülünk el.
Megelőzhető és javítható is az időskori memóriazavar?
Az időskori memóriazavar okai mögött meghúzódó problémákra, a demencia kockázatára érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk. Világszerte 55 millióan élnek demenciával, közel egyharmaduk pedig Alzheimer-kórban szenved.
Az Egyesült Királyságban az Alzheimer-kór vezeti a halálozási listát. A kór leggyakoribb jelei a memóriazavarok, a beteg sokszor eltévedhet ismerős helyeken, a döntéseket nehezen hozza meg. Emellett a jellemző tünet a koncentrációs zavar, és hogy a betegnek problémát okoz az egyszerű feladatok megoldása, végül az étkezésben és a mozgásban is segítségre szorulnak.