Százévesen kapott egyetemi diplomát – jelent meg az egyik hazai bulvárlapban a hír Kathleen Robertsről. Az angol matróna a legidősebb, aki valaha diplomát kapott, igaz, ő nem az egyetemi padsorokban küzdött meg ezért, hanem életművével érdemelte ki a Sheffieldi Egyetemen a mérnöki tudományok tiszteletbeli doktora címet.
Nem úgy az olasz Giuseppe Paterno, aki 2017-ben, 94 évesen iratkozott be a Palermói Egyetemre. A filozófiát és történelmet hallgató férfi 2020-ban az alap-, 2022-ben a mesterképzést is elvégezte. Reggel hétkor ébredt, és tanult ebédig, délután pihent pár órát, majd éjfélig újra a könyveit bújta.
A számítógéppel már nem barátkozott meg, dolgozatait öreg írógépen pötyögte le. Az MTI szerint a 99 éves férfi ötévnyi tanulását a Palermói Egyetem summa cum laude minősítésű diplomával ismerte el. Az efféle hírek vélhetően egyre gyakoribbak lesznek, hiszen egyre bővül ez a korosztály.
A népesség idősödésével járó társadalmi, demográfiai problémák jelentősége növekszik. Mivel az európai államokban, így Magyarországon is az öregedő társadalom már nem csak egy feltételezett jövőkép, hanem realitás, fel kell készülni az ebből adódó teendőkre.
Az időskorúak arányának növekedése a gazdasági kihívások mellett olyan társadalmi hatásokkal jár – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal Ezüstkor: korosodás és társadalom című kiadványában –, amelyek többek között a családösszetételben, az együttélési formákban, az egészségügyi ellátásban, az életmódban vagy a generációk együttműködésében érvényesülnek.
Az embereknek újabb és újabb helyzetek kezelését kell megtanulniuk. De hogyan tanulnak az idősek?
– Nehezen. Az idősödéssel párhuzamosan rohamosan csökkennek bizonyos szellemi teljesítmények. Azt lehet példaként mondani, hogy egy huszonéves öt másodperc alatt visszaemlékezik egy névre, egy idős jó esetben három perc alatt képes erre. Az időskorúak fiatalkori emlékek tiszta, korrekt felidézésére képesek, tudják, hogy milyen kérdésre milyen választ adtak az érettségin, de arra majdnem biztosan nem emlékeznek, hogy mit ebédeltek a hét elején – tájékoztat Molnár Márk.
Az ELKH Természettudományi Kutatóközpont Kognitív Idegtudományi és Pszichológiai Intézetének emeritus professzora szerint a klinikai megfigyelések, a patológiai eredmények és az egyre részletesebb felvételeket produkáló képalkotó eljárások alapján sokkal többet tudunk az agyban zajló, például az öregedéssel kapcsolatos folyamatokról.