Az LHS 475 nevű bolygó létére már korábban is utaltak információk, és ezt most a teleszkóp segítségével is sikerült megerősíteni – közölte a NASA.
Az LHS 475 átmérője csaknem pontosan akkora, mint a Földé, és körülbelül 41 fényévnyire található tőlünk.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a légköre is hasonló-e bolygónkéhoz.
A csillagászok sokáig csak a Nap körül keringő bolygókat ismerték. Az első exobolygókat csak az 1990-es évek elején fedezték fel. Az exobolygók olyan égitestek, amelyek egy, a Naprendszerünkön kívüli csillag körül keringenek. A NASA szakértői szerint több százmilliárd exobolygó található galaxisunkban, a Tejútrendszerben.
A James Webb űrteleszkóp a NASA, valamint a kanadai és az európai űrkutatási ügynökségek együttműködésével épült meg, és 2021 végén egy Ariane hordozórakéta fedélzetén indult útnak a világűrbe a Francia Guyanán található európai űrrepülőtérről, Kourouból.
Az űrteleszkóp által készített első felvételeket 2022 nyarán tették közzé. Ezek minden korábbinál részletesebb betekintést nyújtanak a világűrbe.
Borítókép: Illusztráció. A James Webb űrtávcső közepes infravörös műszerével (MIRI) 2022. szeptember 22-én készített felvétel az IC 5332 katalógusszámú spirálgalaxisról a Földtől mintegy 30 millió fényév távolságra, a déli égbolton található Szobrász (Sculptor) csillagképben. A kamerából és spektrométerből álló MIRI a közepes és hosszú infravörös sugárzást képes érzékelni 4,6 és 28,6 mikron közötti hullámhosszon, így olyan objektumokat is megfigyelhetővé tesz, amiket a James Webb többi műszere nem. A spirál szimmetrikus karjai gázfelhőből tevődnek össze, és különböző hőmérsékletű infravörös fényt bocsátanak ki. (Fotó: MTI/AP/NASA/ESA/Webb)