A Földéhez hasonló méretű exobolygót fedezett fel a James Webb űrteleszkóp

Első exobolygóját fedezte fel a James Webb űrteleszkóp.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2023. 01. 13. 11:07
WEBB, James
Világûr, 2022. október 6. Az amerikai ûrkutatási hivatal, a NASA James Webb ûrtávcsõvének közepes infravörös mûszerével (MIRI) 2022. szeptember 22-én készített felvétel az IC 5332 katalógusszámú spirálgalaxisról a Földtõl mintegy 30 millió fényév távolságra, a déli égbolton található Szobrász (Sculptor) csillagképben. A kamerából és spektrométerbõl álló MIRI a közepes és hosszú infravörös sugárzást képes érzékelni 4,6 és 28,6 mikron közötti hullámhosszon, így olyan objektumokat is megfigyelhetõvé tesz, amiket a James Webb többi mûszere nem. A spirál szimmetrikus karjai gázfelhõbõl tevõdnek össze, és különbözõ hõmérsékletû infravörös fényt bocsátanak ki. MTI/AP/NASA/ESA/Webb Fotó: -
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az LHS 475 nevű bolygó létére már korábban is utaltak információk, és ezt most a teleszkóp segítségével is sikerült megerősíteni – közölte a NASA.

 

Az LHS 475 átmérője csaknem pontosan akkora, mint a Földé, és körülbelül 41 fényévnyire található tőlünk.

 

Azt egyelőre nem tudni, hogy a légköre is hasonló-e bolygónkéhoz.

A csillagászok sokáig csak a Nap körül keringő bolygókat ismerték. Az első exobolygókat csak az 1990-es évek elején fedezték fel. Az exobolygók olyan égitestek, amelyek egy, a Naprendszerünkön kívüli csillag körül keringenek. A NASA szakértői szerint több százmilliárd exobolygó található galaxisunkban, a Tejútrendszerben.

A James Webb űrteleszkóp a NASA, valamint a kanadai és az európai űrkutatási ügynökségek együttműködésével épült meg, és 2021 végén egy Ariane hordozórakéta fedélzetén indult útnak a világűrbe a Francia Guyanán található európai űrrepülőtérről, Kourouból.

Az űrteleszkóp által készített első felvételeket 2022 nyarán tették közzé. Ezek minden korábbinál részletesebb betekintést nyújtanak a világűrbe.

Borítókép: Illusztráció. A James Webb űrtávcső közepes infravörös műszerével (MIRI) 2022. szeptember 22-én készített felvétel az IC 5332 katalógusszámú spirálgalaxisról a Földtől mintegy 30 millió fényév távolságra, a déli égbolton található Szobrász (Sculptor) csillagképben. A kamerából és spektrométerből álló MIRI a közepes és hosszú infravörös sugárzást képes érzékelni 4,6 és 28,6 mikron közötti hullámhosszon, így olyan objektumokat is megfigyelhetővé tesz, amiket a James Webb többi műszere nem. A spirál szimmetrikus karjai gázfelhőből tevődnek össze, és különböző hőmérsékletű infravörös fényt bocsátanak ki. (Fotó: MTI/AP/NASA/ESA/Webb)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.